Gebelik Döneminde Sağlıklı Beslenme Nasıl Sağlanır?

Gebelik dönemindeki kadınlar sık sık aşerdikleri için sağlıklı beslenme düzenini bozabilirler. Fakat doğru beslenmek ise çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi açısından kritik bir önem taşır. Dengeli bir şekilde beslenmek, her gebeliğin anahtarıdır. Doğmamış olan bebeğinizin ve sizin ihtiyaç duyduğu besinleri alabilmek için günlük beslenme programınızı oluşturmanız gerekiyor.

gebelikte beslenme

gebelikte beslenme

Gebelik sürecinde yüksek miktarda vitamin takviyelerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu sebepten dolayı demir ve kalsiyum içermekte olan özel vitaminleri doktorunuza danışarak almaya başlayabilirsiniz. Kahvaltılarınızda ise portakal suyu ve kalsiyum açısından zengin olan şeyler tüketmeye özen gösterin.

Folik asitler, doğum öncesi ve gebeliğin ilk süreçlerinde beyin ile omurganın doğum sıkıntılarını önlemek amacıyla yararlıdır. Doğurganlık çağı gelmiş olan bütün kadınlar 0,4 mg folik asit içeren günlük multivitaminlerden almalıdır.

Günde Kaç Kalori Alınmalı?

Ancak sadece vitamin alarak folik asit ihtiyacının karşılanması da doğru değildir. Multivitaminler ile birlikte doğal folik asit içermekte olan yer fıstığı, fasulye, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, mercimek ve bezelye gibi gıdalar da tüketilmelidir.

hamilelikte beslenme

hamilelikte beslenme

Günlük beslenme programınıza dahil edebileceğiniz süt ve süt ürünleri de sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca omega 3 açısından zengin olan gıdaları da unutmamanız gerekiyor. Dengeli bir şekilde beslenirken günlük toplam olarak 300 kaloriden fazla almamanız gerektiğini de unutmayın. Gebelik harici almanız gerekenden fazla kalori alırsanız sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Yanıtla