Gebelikte Ağrı ve Uyuşma

Anne adayları gebelik dönemlerinde hormonel nedenler başta olmak üzere birçok nedenden dolayı vücutlarının çeşitli bölgelerinde ağrı ve uyuşma görülür.  Hamile kadınlar ağrı ve uyuşmaya eden olacak birçok hastalık görülebilir. Bunun en temel nedenlerinden birisi de karpal tünel sendromu olmuştur. Gebelikte sık görülen bu problem el bileğindeki dokularda sıvı birikimi sonucu ortaya çıktığı ifade edilir. Bu sıkışma hamilelik döneminin ilk başlarında yaşandığı gibi doğum döneminde de rastlanabilir.

gebelik

gebelik

Karpal tünel Sendromu kişinin eğer kullandığı elinde veya tüm elinizi etkiledi ise, sabah kalktığınız ağrıyla uyanmanıza neden olur.  Oluşması muhtemel ağrı ve uyuşmalardan kurtulmak için öncelikli olarak beslenmeye dikkat etmelisiniz. Dengeli kilo almak ve B6 vitamini kullanmak en önemli esastır.

Gebelikte Uyuşmalara Karşı Egzersiz

Oluşması muhtemel ağrının biraz daha dindirilmesi için yapılacak uygulamalar ise öncelikli olarak uyuşan el bölgesi atele alınarak sabitlenmelidir. Elin bilek kısmından atele alınması kıvrılmasına ve sinir sıkışmasına engel olacaktır.  Olası bu durumda yapacağınız bazı doğal yöntemler var ki ağrınızın azaltılmasına neden olur.

gebelikte ağrı

gebelikte ağrı

Bilek bölgenize mümkünse yeşil değilse beyaz lahana yapraklarını sararak sancınızın ve beraberinde getirdiği uyuşmanın önüne geçebilirsiniz. Bunun için yapraklar çok iyi bir şekilde temizlenmelidir. Uyuşma ve sancının önüne geçmek için yapabileceğiniz uygulamalardan birisi de egzersiz olmuştur. El ve bilek egzersizleri kollarınızı rahat hareket ettirdiği gibi ağrının azalmasında da etkili olacaktır. Kendinize bu egzersiz için 3 dakika ayırmanız yeterlidir.

Yanıtla