Gebelikte Uyku Ve Dinlenme

Gebelik, anne adaylarının mucize olarak adlandırdığı en özel duygudur. Bu dönemde gebe olan anne adayları, her zamankinden daha fazla uyumaya ve dinlenmeye ihtiyaç duyarlar. Bunun nedeni ise; gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren salgılanan hormonların etkisinden kaynaklanmaktadır. Bu etki de sizi ister istemez dinlenmeye ve uyumaya yönlendirecektir.

gebelikte uyku

gebelikte uyku

Gebelik ilerledikçe ihtiyaç duyulan dinlenme ve uyku isteği azalsa da dinlenmeye ve uyku düzenine gereken önemi vermeye devam etmelisiniz. Gebe iken çalışıyor iseniz; ayakta olduğunuz dönemlerde fırsat buldukça oturup, ayaklarınızı hafif yukarı kaldırarak dinlenebilirsiniz. İşiniz gereği gün boyunca oturuyor iseniz; dolaşımınızın yavaşlamasını önlemek için 2 saatte bir kalkıp yürüyün. Sağlığınız açısından önemli bir detaydır.

Gebelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Gebelerin en çok sıkıntı yaşadığı durumlardan bir tanesi yatış pozisyonlarıdır. Gebelik döneminde en az 8 saat uyumalısınız. Gebelik döneminde genelde tansiyon sorunları yaşanmaktadır. Yatıyor iseniz doğrulurken, oturuyor iseniz ayağa kalkarken tansiyon düşmesi yaşayabilirsiniz. Bu tansiyon sorununu engellemek için yan yatın. Doğrulur iken; dizlerinizi büküp kollarınızdan yardım alarak doğrulun.

uyku

uyku

Kalkarken önce ayaklarınızı yataktan dışarı çıkarın. Bir süre bu durumda bekleyin. Sonrasında öne eğilin ve ayağa kalkın. Böylece tansiyon sorununu engellemiş olursunuz. Gebelikte yatış pozisyonlarından en rahat olanlardan bir tanesi; sol yana yatma pozisyonudur. Bu yatış pozisyonu kan dolaşımınız, sağlığınız açısından oldukça sağlıklı, faydalıdır.

Yanıtla