Neden Uykuda Hapşırılmaz?

Ortalama bir insan hayatının 1/3’ünü uyuyarak geçirir. Hayatımızın oldukça büyük bir kısmı. Peki neden bilincimiz kapalıyken asla hapşırmıyoruz?

Hapşırma Nedir?

Hapşırma, genellikle vücudunuz tarafından nazal mukozadaki tahriş edici bir maddeye tepki olarak üretilen refleksif bir eylemdir. Ancak, tüm reflekslerin eşikleri vardır.

Doktorun küçük bir lastik çekiçle vurduğu diz sarsıntısına benzer şekilde, toz veya diğer tahriş edici maddeler burun dokusunun belirli bölgelerini uyardığında hapşırırız. Burun boşluğunuzdaki ve sinüslerdeki bu alanlar uyarıldığında, beyninize bir sinyal gönderilir. Beyin mesajı alır ve yanıt olarak merkezi sinir sistemimizden geçerek yüz, boğaz ve göğüs kaslarımıza hapşırma zamanının geldiğini söyleyen bir sinyal gönderir.

Neden Uykumuzda Hapşırmıyoruz?

Biz uykuya dalarken, vücut beynimizin belirli uyaranlara tepki vermekten sorumlu kısımlarını gevşetir. Bu kısımlardan biri de hapşırma refleksini tetikleyen kısımdır. Ancak sorumlu kısım tamamen kapalı değildir. Sadece vücudunuza hapşırmasını söyleyen refleks eşiğinin yükselmesine neden olur. Bu, hapşırmayı başlatmak için çok daha fazla uyarım gerektirdiği anlamına gelir. Bu, uyanık olduğumuzda daha aktif olan beynin belirli alanlarını spesifik olarak engelleyen GABA olarak bilinen bir inhibitör nörotransmitter sayesinde gerçekleşir.

Uyurken hapşırmak için yeterli uyarıyı almak mümkün olsa da, gereken miktar, siz gerçekten hapşırmadan çok önce sizi uyandırabilir.

Neden Parlak Işıklar Hapşırmamıza Neden Olur?

Bazen yeterince güçlü bir ışık kaynağı, bir kişinin hapşırmasına neden olmak için yeterlidir. Buna fotik hapşırma refleksi denir ve nüfusun kabaca %18-35’ini etkiler. Bilim adamları bunun tam olarak nasıl veya neden olduğundan emin değiller, ancak önde gelen teori beyindeki birkaç çapraz tel ile ilgilidir.

Yüz hissi ve motor kontrolünden sorumlu bir sinir olan trigeminal sinir, optik sinirinizin hemen yanındadır. Güneş gibi parlak bir ışığa maruz kaldığında, optik sinir beyne öğrencileri daraltması için bir sinyal gönderir. Bu durum gerçekleştiğinde elektrik sinyalinin bir kısmı trigeminal sinir tarafından algılanır ve beyin tarafından burunda tahriş edici olarak değerlendirilir. Beyin daha sonra vücudunuza hapşırmasını söyler.

Yanıtla