Gebelikte Sigara Kullanılabilir mi?

Sigara tüketmenin sağlığa verdiği zararı bilmeyen yoktur. Hatta Dünya geneline bakıldığında, ciddi sağlık problemlerine neden olduğu da bilinir. Sıradan bir kişiye bile verdiği zararlar son derece ciddiyken, hamile bir kişiye vereceği zararlar basit olabilir mi? İki can taşıyan bir kişinin sigara içmesi, sizce normal mi?

hamilelikte sigara kullanımı

hamilelikte sigara kullanımı

Gebelikte Sigara Kullanmanın Bebeğe Zararları

Hamilelik süresi boyunca, anne ve bebeğin kanları birbirlerine geçer. Bunu da göbek kordonu sağlar. Bu da demek oluyor ki; anne adayı gebelik boyunca sigara tüketirse, kendine aldığı tüm zararlı maddeler bebeğe de geçer. Bunun sonucunda da birtakım rahatsızlıklar meydana gelebilir.

  • Sigara kullanılması sonucunda en çok karşılaşılan durum; erken doğumdur. Sigara kullanımı; doğumun, normal doğum zamanından önce gerçekleşmesine sebep olabilir.
  • Anne sütü, bebekler için oldukça önemli ve besleyicidir. Eğer bir anne adayı gebelikte sigara tüketirse, lohusalık döneminde süt miktarı çok az olacaktır. Üstelik var olan sütün de besleyici özelliği, sigara nedeniyle azalmış olacaktır. Bu da bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenemeyeceği anlamına gelir.
  • Sigara tüketen gebelerin bazılarında, bebeğin aniden ölmesi durumu da gerçekleşebilir. Bebek henüz anne rahmindeyken, aniden hayatını kaybedebilir.
sigara tüketimi

sigara tüketimi

  • Sigara tüketen bir anneden doğan bir bebek, doğduktan sonra solunumda zorluk çekebilir.
  • Anne karnında sigaranın zehirli maddelerine maruz kalan bebeklerin, gelişimi de sıkıntılı olur. Daha tamamen gelişmeden doğum gerçekleşebilir.

Bunların ve benzeri sonuçların meydana gelmesini istemiyorsanız, bebeğinizi tehlikeye atmak istemiyorsanız; en azından gebelik döneminde sigaradan uzak durmalısınız.

Yanıtla