Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Dünyaya yeni bir birey getirmek kuşkusuz büyük bir sorumluluk ister. Başarılı ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi için son derece önemlidir. Bunun için hamile kalmadan önce ve hamilelik esnasında dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır.

Hamilelik Öncesi Anne Sağlığının Önemi

Bu hususlardan bahsedecek olursak, hamilelik döneminde folik asit büyük önem taşır. Günlük beslenmelerimizde her besini tam olarak karşılayamadığınızdan folik asit hamile kalınmadan en az bir ay öncesinden ve hamileliğin ilk üç ayı boyunca günlük 400 mikrogram kullanılmalıdır. Folik asit, nöral tüp hastalıklarının yaşanma riskini oldukça azaltmaktadır.

Hamile kalınmadan önce mutlaka alkol ve sigara bırakılmalıdır. Alkol vücudumuzda oldukça uzun zaman kaldığından aylar öncesinden bırakılması son derece faydalıdır. Eğer kahve tiryakisiyseniz kafeine de biraz ara vermeniz gerekmektedir. Demir emilimini azalttığından dolayı, ölü doğum riskini artırmaktadır. Bu sebepten kafein tüketimi de geçici süreliğine bırakılmalıdır.

Buzdolabınıza sağlıklı besinlerle doldurarak, zararlı gıdaları evinize koymamanız son derece önemlidir. Eğer kilo problemi yaşıyorsanız, gerekli egzersiz programları uygulayarak hamilelik için ideal kiloya ulaşabilirsiniz.

Hamilelik Öncesi Doktor Muayenesi

Ailenizin tıbbi geçmişini inceleyerek yaşanan sağlık problemleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Doktor bu soruyu soracağından bilmek son derece önemlidir. Hamile kalmak isteyen bayanlar genelde doğum kontrol haplarını bırakırlar ve hamileliği şansa bırakırlar. Yumurtlama döngünüzü hesaplayarak hamile kalma aralığınız için uygun zamanı belirleyebilirsiniz.

Hamilelik aşamasında psikolojik açıdan iyi durumda olmak gerekmektedir. Depresyonda olan bayanlar, sağlıklı bayanlara göre iki kat daha fazla doğurganlık tehlikesi yaşarlar.

Tüm bu durumlara özen ve önem gösterirken, hamileliğin ardından bambaşka bir kimlik kazanacağınızdan, sonradan pişmanlık yaşamamak adına hamilelik öncesi hayatınızı da iyi değerlendirmelisiniz.

Yanıtla