Stresi Kontrol Altına Almak için Ne Yapılabilir?

Günlük yaşantıda insan pek çok zorlukla karşılaşır. Bu zorluklar ister iş ister ev isterse sosyal yaşama dair olabilir. Bu zorluklar beraberinde kişide stresi de artırmaktadır. Ancak stres kontrol altına alınmaz ise kişide ciddi sağlık problemleri ortaya çıkarabilmektedir. Şimdi stresi kontrol altına almak için birkaç ipucuna değinelim.

Öncelikle stresin en büyük tetikçilerinden ikisi sigara ve alkoldür. Bu alışkanlıklarınızdan ne kadar çabuk kurtulursanız stresi de bir o kadar azaltmış olacaksınız. Kötü ve dengesiz beslenmek de stresi tetikleyen bir başka unsurdur. Düzenli beslenme ile stresi azaltmanız mümkündür.

Fazla kilolu kişilerde hareket kısıtlanır. Bu kısıtlama ile kişi stres içine girer. Kişinin fazla kilosuyla beraber gelen özgüven eksikliği kişide strese yol açar. O nedenle fazla kilolardan kurtulmak stresin azaltılması açısından önemlidir.

Her Şeye “Evet” Demeyin

İster aile, ister iş veya oku çevresinde olsun herkesin beklentilerini karşılamak için ‘evet’ demek de stresi tetikler. Yardımcı olmak güzeldir ama herkesin her istediğini yapmaya çalışırsanız bu da bünyenizde aşırı strese sebep olacaktır.

Gün içinde ortaya çıkan sorunları fazlaca kafaya takmak, bu sorunlar üzerinden bunalıma girmek stresi tetikleyeceğinden bu sorunların üzerine giderek çözmeye çalışın. Sizi sıkan, öfkelendiren durumlardan olabildiğince uzak durmaya çalışın. Fırsat buldukça size keyif veren müzikler ve sizi neşelendiren filmler izlemeye özen gösterin.

Yanıtla