Enerji İçeceği Zararlı mı?

Enerji içeceği, günümüzün en sevilen içeceklerinden biri. Hatta bazılarının vazgeçilmezi… Hatta bazıları bu meseleyi o kadar ileri götürüyor ki, su yerine bile bu içeceği tüketen kişiler var. Peki ya sağlığınız? Size enerji verdiğini düşündüğünüz bu içeceklerin, sağlığınızı nasıl etkilediğini düşündünüz mü?

enerji

enerji

Enerji İçeceğinin Sağlığa Zararları

Enerji verdiği iddia edilen bu içeceklerin sağlığa zararlı olduğu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirtilmiş. Bu örgüt, enerji içecekleri üzerinde ayrıntılı bir çalışma yaparak, içeceğin içerdiği maddeleri ve insan sağlığına verdiği zararları gün ışığına çıkartmış. Ve bol miktarda kafein içerdiğini, bu nedenle de geçici bir süre zarfı boyunca algıları açtığını, o yüzden enerji içeceği olarak adlandırıldığını belirtmiş.

Dünya Sağlık Örgütü, bu araştırmaya dayanarak; enerji içecekleri içerisinde yer alan bol miktardaki kafeinin, kafein zehirlenmesine sebep olabileceği konusunda uyarı yapmış. Zira bu içecekler tüketildiği zaman, insan vücuduna bir günde alınabilecek kafeinden çok daha fazlası alınmış oluyor.

enerji içeceği

enerji içeceği

Üstelik hepsini de bir anda almış oluyorsunuz. Bu durum da, kafein zehirlenmelerine sebebiyet verebilirmiş.

Bir diğer ayrıntı da şu ki; enerji içeceğinin bol miktarda kafein içermesi, sadece kafein zehirlenmesine yol açmıyormuş. Aynı zamanda kalp çarpıntılarına da sebep olabiliyormuş. Yani kalbi tetikleyen rahatsızlıklar da meydana gelebilirmiş.

Ayrıca; yetişkinlerin bir kısmının da bu içeceği alkol ile birlikte tükettikleri tespit edilmiş. Yani enerji içeceğini alkole karıştırarak tüketenler de mevcut. İki zararlı içeceğin bir arada tüketilmesinin zararını da, gelin siz düşünün…

Şimdi bu içeceği içerken bir kez daha düşünün. Bir zevk uğruna sağlığınızı çöpe atmak istemezsiniz sanırım…

Yanıtla