6 Adımda Daha Güçlü Kemiklere Sahip Olmanın Yolları

  • Kalsiyum kemikler için oldukça önemlidir. Bu sebep ile günlük beslenmeniz içinde süt, yoğurt, peynir ve benzeri kalsiyum içeren besinlere yer vermeniz kemiklerinin güçlenmesi için gerekir.
  • Güçlü kemiklere sahip olmak için ayrıca sebze tüketimine de önem vermeniz önerilir. Özellikle kalın yapraklara sahip olan yeşil sebzelere öğünlerinizde yer verebilirsiniz. Marul, dereotu, ıspanak, semizotu gibi besinleri çiğ olarak da tüketebilirsiniz.
güçlü kemikler

güçlü kemikler

  • D vitamini yönünde vücudunuzun durumunu öğrenmek için tahlil yaptırın. Eğer 20’nin altında bir değer çıkıyor ise mutlaka destek alın. Bunun yanı sıra bol bol güneşlenemeye özen gösterin. Unutulmamalı ki D vitamininin yüzde doksanı güneşten alınır.
  • Sofranızdan tuzu kaldırın ve yemeklerinizde tuz kullanımını azaltın. Fazla tuz tüketimi idrarla beraber kalsiyumun kaybolmasına sebep oluyor.
kemik sağlığı

kemik sağlığı

  • Yüksek proteine sahip olan diyet uygulamaları da aynı tuz fazlalığı gibi kalsiyum kaybına yol açar. Bu sebep ile diyet uygulamanızda faydanın yanı sıra zararlı yönlerinide bilerek yapmanız gerekir. Mümkün ise asla bu diyet uygulamalarına yer vermeyerek uzman kontrolünde kilo verme için diyet önerisini dikkatte almanız tavsiye edilir.
  • Kalsiyum deposu olan ve magnezyum yönünden zengin olan besinlere öğün aralarında yer verebilirsiniz. Badem, ceviz, kabak, ay çekirdeği gibi çerez olarak ifade edilen birçok besin magnezyum yönünden zengindir. Bu sebep ile gün içinde ara öğünlerde tüketilebilir.

Yanıtla