Uykusuzluğa Sorununa Karşı Bitki Çay Seçimleri

Kaliteli bir uyku güne daha iyi başlamak için oldukça önemlidir. Uykuya geçişte zorlanma yaşamak ise genel olarak stres kaynaklı bir durumdur. Bu neden ile uykunun ideal bir bicinde alınabilmesi için stresin kaynağından uzaklaşmak gerekir. Stresin kaynağından uzaklaşmanız mümkün değil ise mutlaka stres ile başa çıkmanın yollarını bulmanız önerilir. Bu seçimler içinde hobi uygulamalarına yer açmak ya da spor aktiviteleri yer alabilir. Zamanınızı bu işlemlere ve uygulamalara ayıramıyorsanız yatmadan önce ılık bir duş almanız ve bitki çayı tüketmeniz önerilir.

Bitki çayı tüketiminde papatya, ıhlamur ya da rezene gibi sakinlik veren tercihleri seçebilirsiniz. Hem bağışıklık sisteminizin güçlenmesine etki edecek olan bir seçim olarak yer alan bitki çayları hem de uykunun gelişinin de hızlanmasını sağlayacak bir tercihtir.

Uykusuzluk Sorunu İçin Başka Neler Yapılabilir?

Özellikle stres kaynaklı olan uyku sorunlarında problemden uzaklaşmak için uyku öncesinde kitap okumak fayda yaratabiliyor. Kitap okuyarak uykunuzun gelişini hızlandırmanın yanında beynin başka şeye odaklanması da kaliteli bir uykunun yaşanmasına destek olur.

Yatak odasında sakinlik veren lavanta kokusuna da yer verebilirsiniz. Eğer bulabiliyorsanız taze lavanta dallarını ya da saksı içinde lavantayı da odanızda bulundurabilirsiniz. Kaliteli bir uykuya geçiş için bunların yanı sıra akşam yemeklerinde ağır yemekler tüketmemeye ve atıştırmalıklara da yer vermemeye çalışmanız önerilir.

Yanıtla