Sehpalar Evde Boyanabilir Mi? 

Evlerin olmazsa olmazlarının başında sehpalar geliyor. Büyük bir beğeni ile kullanılan sehpalar, bir süre geçtikten sonra eskimeye başlar. Boyalarda dökülme, eskimenin yanı sıra kimi zaman renginden sıkılan insanlar sehpalarını yenilemek isterler fakat bunun için illa ki yeni bir model satın almak istemezler. Böylesi durumlarda ise devreye sehpaları evde yenileme geliyor.

sehpa boyama

sehpa boyama

Evinizde Sehpanızı Yenileyin

Bunun için ilk aşamada sehpanın altına büyük bir naylon serilmelidir. Böylece etrafa kir bulaşmamış olacaktır. Sehpanın üzerinde metal eşyalar bulunuyorsa, boyama işlemi öncesinde çıkartıldığı için bulunduğu bölge hasarlı kalacaktır. Ahşap dolgusu ile bu alanlar kapatılacaktır.

Ardından ise zımpara kullanılarak sehpanın her yeri dikkatlice zımparalanmalıdır. Zımparalama işlemi sayesinde eskiyen boya, cila ve vernik benzeri malzemeler sehpalardan çıkartılacak ve sehpa pürüzsüz bir görünüme sahip olacaktır.

sehpa modeli

sehpa modeli

Zımparalama işleminden sonra sehpa nemli bir bez ile temizlenecektir. Böylece üzerinde toz kalmayacak ve boya işlemine sorunsuz bir şekilde başlanacaktır.

İlk aşamada sehpa astarlanacaktır. Bu gerekli bir durum olmasa da boyanın uzun süre dayanması adına önemlidir. Renksiz astar uygulandıktan sonra ise sıra astarın kurumasına geliyor. Astarın kurumasının hemen ardından tiner ile hafifçe sulandırılan boya dikkatli bir şekilde sürülmeye başlanır. Boyanın kat sayısı istenilen renk tonuna ulaşılacak kadar atılabilecektir. Son aşamada ise artık sehpa kurumaya bırakılmalıdır. Tamamen kuruyacak olan sehpa ise artık kullanıma hazırdır.

Yanıtla