Mdf Nedir ? Nerede Kullanılır

Günümüzde MDF tahtası çok popüler hale geldi. MDF’nin tam formu Orta Yoğunluklu MDF’dir. Düşük maliyet onu güçlü bir ahşap alternatifi haline getirdi. Bu makalede, MDF’nin türleri, özellikleri, üretim prosedürünü içeren MDF’nin detayları tartışılmaktadır.

MDF Nedir?

Aşırı basınç ve basınç altında balmumu ve reçine ile birlikte sert ağaç ve yumuşak ahşap yapıştırma kalıntılarından yapılan işlenmiş kompozit ahşap ürüne Orta Yoğunluklu MDF veya MDF ahşap denir.

MDF Çeşitleri

Renkle etiketlenebilecek farklı MDF türleri bulunur. MDF kartının ana türü vardır:

Ultra hafif MDF plakası (ULDF)

Tipik olarak yeşil MDF nem geçirmez

Genellikle yangın geciktirici kırmızı veya mavi MDF

MDF’nin Özellikleri

Geçmişte, tam donanımlı pilot tesislerde hammadde MDF için buğdaydı. Daha kaliteli MDF bağlayıcıların üretimi için kullanılır. Üre melamin formaldehit, Üre melamin formaldehit yapışkan karışımı gibi kimyasallar bağlayıcı olarak kullanılır. Farklı kalitede MDF üretimi farklı miktarlarda reçine ve farklı kalitede buğday samanına ihtiyaç duyuyordu, üretilen MDF’ye Straw Medium Density Fibreboard (SMDF) adı verildi.

MDF’nin analiz edilen özellikleri:

İç bağ gücü

Kırılma katsayısı

Esneklik modülü

Kalınlık

Esneklik

Su soğurumu

Bazı Kullanım Alanları

Tüm kompozitler – aslında tüm orta yoğunlukta lif levhalar – eşit yaratılmaz. Orta yoğunlukta lif levha (MDF), pürüzsüz yüzey, işlenebilirlik, güç ve tutarlılık nedeniyle mobilya, dolap, döşeme ve hatta hoparlör kutuları gibi birçok ev ve profesyonel projede kullanılan kompozit bir üründür.

Tüm MDF, suntaya benzer bir işlem kullanılarak yapılır: reçine ile karıştırılmış ahşap elyaflar, dayanıklı paneller oluşturmak için sıkıştırılır ve ısıtılır. Bununla birlikte, MDF şemsiyesi altında, özellikle belirli uygulamalar için yapılan “normal” MDF’nin ötesinde birkaç tür daha vardır.

Mobilya: Başlamak için, birçok farklı mobilya şirketi özel olarak ölçülmüş MDF tahtaları kullanır ve daha önce bir kitaplık veya eğlence merkezi gibi ucuz bir mobilya satın aldıysanız, MDF’den yapılmış olma ihtimali vardır.

Dolap: Mutfak dolapları ve raf üniteleri gibi ev iç ürünleri tipik olarak MDF’den üretilmiştir ve buna kapılar, pervazlar ve hatta bazen ahşap efektli laminatlar gibi döşeme de dahildir.

Yanıtla