Evde Teraryum Yapma

Teraryum ülkemizde son bir yıldır moda olsa kökeni yıllar öncesine dayanıyor. Teraryum uygulaması evinizin belli bir alanında doğanın bir görüntüsü olarak yaşam sürüp bu alanı istediğiniz gibi şekillendirmenize imkân sunuyor.

teraryum

teraryum

Teraryum yapımında gerekli olan ilk malzeme cam fanustur. Bunun yanında çakıl taşı, kömür parçaları, toprak,, bitki ve çeşitli aksesuarlar. Cam fanusun içine öncelikle çakıl taşarlı konulur. Akıl taşları hem su durumunu takip etmenizi sağlar hem de bitki köklerinin çürümesine engel olur. Akabinde kömür parçaları konulur. Kömürün ana görevi ise çeşitli hastalıklara karşı kökleri korumasıdır. Sonrada toprak konulur ve arzu ettiğiniz bitki ve aksesuarlar ile hayal dünyanızı yarama aşamasına geçersiniz. Burada seçilecek olan bitkilerin yavaş büyüyen ve çok yayılıcı olmaması önemlidir.

Teraryum Bakımı

Teraryum bakımında ilk dikkat etmeniz gereken güneş ışınlarını direk olarak almayan bir yerde konumlanması gereğidir. Çok sıcak ve güneş ışığına maruz kaldığı alanda terleme yapar ve sonunda maalesef emeğiniz heba olur. Direk güneş ile temas etmeyeceği odanın bir bölümüne bu doğa harikası ürününüzü yerleştirmeniz önerilir. Sulama işlemi için sprey şişe ile uygulama tavsiye ediliyor. Suyun gerekli olup olmadığı için tabanında bulunan çakıl taşları ile anlaşılabilir. Taşların kuru olması su ihtiyacını ifade eder. Çok uzamış olan bitki uçarlı da dönem dönem budanarak doğa güzelliği uzun süre kalıcı olabilir.

Yanıtla