Saç Kıran Nedir

Saç bölgesinde yaşanan sağlık sorunlarından birisi saç kıran hastalığıdır. Saç kıran hastalığı çok yavaş ilerleyen bir hastalık türü olup yapılan incelemede genellikle stres ve psikolojik travma geçiren insanlarda çok sık görülen saç ve cilt hastalığıdır.Saç kıran hastalığına zamanında müdahale yapılma ise yayılması muhtemel olan ve insanlara saç kaybı yaşatan bir hastalıktır.

saçkıran

saçkıran

Saç kıran hastalığı aynı zamanda mantarında neden olduğu bir cilt hastalığıdır. Saç kıran ile ilgili bilinmesi gereken en önemli şey saç kıran olan kişinin tarağının kesinlikle kullanılmamasıdır. Saç kıran erkek ve dişi olmak üzere iki çeşittir. Dişi saç kıran erkek saç kırana göre daha hızlı yayılmakla birlikte daha güçlüdür. Erkek saç kıran ise dişiye göre daha yavaş olup etkisi çok yüksek değildir.

Saç Kıran Nasıl Tedavi Edilir

Saç kıran herkeste görülebilen bir cilt hastalığı olup, özü mantara bağlı olduğu için bulaşıcıdır.  Direk temas durumunda insanlardan ve hayvanlardan bulaşabilir. Saç kıranın belirtisi ise öncelikli olarak küçük kabarcık ve sivilce şeklindedir. Bu bölgede ilerleyen zamanda genişleme görülür. Saç kıran tedavi edilmez ise kişide kalıcı kellik görülür. Saç kıran tedavisi son derece zahmetlidir.

saçkıran nedir

saçkıran nedir

Öncelikli olarak tedavide enfeksiyona neden olan mantar bulunarak yok edilmelidir. Piyasa da saç kıran tedavisi ile ilgili toz, tablet ve krem şeklinde satılır. Bazı insanlar bu sorunu bitkisel ilaçlar ile giderirken bu sorun için kullanılacak ilaçlar kesinlikle doktor tavsiyesinde olmalıdır.

1 Yanıt to “Saç Kıran Nedir”
  1. Hafız Dede 18 Ekim 2020

Yanıtla