Norveç somonuyla sağlıklı beslenme

Norveç’te ya da dünyanın geri kalanında yenen bütün somonlar çiftlik somonudur. Kırk yıldan bu yana, her gün on dört milyon porsiyona eşdeğer yıllık ihracatla Norveç dünyanın en büyük somon üreticisi haline gelmiştir. Norveç somonu, bitkisel yağ, balık unu, balık yağı, balık proteinle beslenir; bu besin maddelerinin çok zengin bir bitkisel protein ve karbonhidrat içeriği vardır. Bu sayede, hem denizden hem de bitkisel kaynaklardan karbonhidrat, doymamış yağ asidi, vitamin, mineral ve antioksidan almış olurlar.

Sağlıklı beslenme için somon

Norveç Somonu

Norveç Somonu


Norveç somonları vücut sıcaklıklarını düzenlemek için enerji harcamazlar, bu şekilde besinlerden aldıkları enerjiyi sadece büyümek için kullanırlar. Somonlar Omega 3 yağ asitlerini gövdelerinde depolarlar ve bu yağ asitlerini inanılmaz bir besin kaynağına dönüştürürler. Sağlığımız açısından çok faydalı olan Omega 3 yağ asitleri, D vitamini, selenyum ve B12 vitamini açısından oldukça zengindir; bu şekilde ihtiyacımız olan enerjiyi alırız, beyin işlevlerimizin sürdürülmesine katkıda bulunur, kalp sağlığımızı da koruruz. Araştırmalar, hamileliğin son dönemlerinde kanda Omega 3 yağ asitlerinin yüksek düzeyde bulunmasının, annelerde doğum sonrası depresyon riskini azalttığını ortaya koymuştur. Somon aynı zamanda, kemikler ve dişler için önemli olan D vitamininin ve vücudun enerji tüketimi için önemli olan iyodun da kaynağıdır. Norveç somonundan aldığımız iyi yağlar vücudumuzdaki zararlı yağların yakılmasını kolaylaştırmaktadır.

Somon kaynatılır, buğulanır, kızartılır, ızgarada pişirilir, tütsülenir; ya da çiğ olarak sofralarda yer alır. Bu yüzden Japonya’da suşide, İtalya’da makarnalarda ve ayrıca dünya mutfağının birçok lezzetli yemeğinde kullanılır.

Yanıtla