Tırnak Mantarı için Doğal Öneriler

Hemen hepimizin ortak dertlerinden biri tırnak mantarı. Tırnaklarımızda oluşan ve kötü bir görüntüye sebebiyet veren bu mantarlardan kurtulmak için sizlere birkaç tavsiyemiz var. Tırnak mantarı bulunan uzvunuzdan diğerine geçme olasılığı düşük olmasına karşın , aynı uzuvda diğer tırnaklara sıçrama olasıdır. Mesela ayaklarınızdaki mantarın elinize sıçraması oldukça düşük bir olasılıktır.

tırnak mantarı

tırnak mantarı

Tırnak mantarı tırnaklarınızın renginin değişmesine gri, yeşil hatta siyah görünmesine sebep olabilir. Mantarın oluşmasına nemlilik, uzun süre ayakkabı giymek, temizliğe önem vermemek, havuzda çok vakit geçirmek sebep olabilir.

Tırnak Mantarını Nasıl Önleriz?

Çok dar ve sentetik, hava almayan ayakkabılar tercih etmeyin. Ortak alanlarda çıplak ayakla dolaşmayın. Duş alanları, spor salonları gibi. Kendinize ait tırnak makasınız olsun. Pamuklu çoraplar tercih edin. Havlularınız ve banyo lifleriniz size özgü olsun.

Mantarı geçirmek için ayaklarınıza limon sürüp bir süre beklettikten sonra suyla durulayabilirsiniz. Bir kap suya bir fincan elma sirkesi koyarak bekletebilirsiniz.

tırnak mantarı tedavisi

tırnak mantarı tedavisi

Karbonatı suyla karıştırın ve macun kıvamına gelince kulak çöpü yardımı ile mantarlı tırnaklarınıza uygulayın. Birkaç dakika bekleterek durulayın.

Tırnak mantarı için bir diğer doğal çözüm ise tuz. Geniş bir kap içine koyacağınız 3 kaşık tuzda ayaklarınızı dinlendirin ve sonrasında durulayın. Bu yöntemi her gün düzenli olarak uyguladığınızda mantarın giderek azaldığını ve bir süre sonra tamamen kaybolduğunu fark edeceksiniz.

Yanıtla