Kripto Paralar Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Takas işleminde kullanılabilen ve tamamen dijital bir yapıda olan, şifrelenmiş para birimleri kripto para olarak isimlendiriliyor. Tabi ki kripto paralar arasında akla ilk olarak Bitcoin gelmekte. Bunun sebebi de Bitcoin’in ilk dijital para birimi olarak kabul edilmesi ve milyonlarca insan tarafından kullanılması.

Dünyanın en büyük şirketlerinin dahi Bitcoin yatırımı yapmaya başlaması herkesin dijital paralara ilgi duymasına sebep oldu. Aslında kripto paraların tarihi çok da kısa değil. Bitcoin ortaya çıktığında takvimler 2009 yılını gösteriyordu.

kripto paralar ne zaman ortaya çıktı

Teknolojinin en önemli atılım dönemi olan 90’larda dijital para birimleri konusunda farklı girişimlerde bulunuldu. Beenz, Flooz ve DigiCash gibi sistemler ortaya çıktı. Fakat bu para birimlerinde şirket içi anlaşmazlıklar ve sahtekarlık gibi olumsuzluklar ortaya çıktı ve bu dijital para birimleri ortadan kalktı.

Satoshi Nakamoto ismini kullanan bir kişi tarafından geliştirilen Bitcoin ise birkaç sene sonra dünyada çığır açmaya başlayacaktı. 2009 senesinde Satoshi Nakamoto kod adını kullanan kişi ya da kişiler açık kaynak kodlu olarak Bitcoin’i dünyaya sundu. O günden itibaren de Bitcoin gücüne güç katarak büyümeye ve kendisini dünyaya kanıtlamaya devam ediyor.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Bitcoin son dönemin önemli yatırım araçları arasında yer alırken üretimi de gerçekleşebilen bir para birimidir. Bitcoin üretimi için gerekli olan işlemler Bitcoin madenciliği olarak isimlendirilir. Dünya üzerinde Bitcoin için belirli bir sınır yer alır. Eğer bu sınırda yer varsa Bitcoin üretimi yapılabilmektedir. Ancak üretilebilecek kripto para miktarı ne kadar düşük olursa üretim de o kadar zorlaşmaktadır.

Üretim işlemleri madencilik olarak isimlendirilir ancak fiziksel olarak bir madencilik söz konusu olmaz. Herkes yüksek işlemci gücü ve internet bağlantısına sahip bir bilgisayar edindiğinde bazı matematik problemlerini çözerek Bitcoin üretmeyi başarabilir. Bir kişinin sizi görevlendirmesine gerek olmamaktadır.

Kripto Paralar Yasal mı?

Hayatımızda yer alan para birimleri hükümetler tarafından belirli bir düzen içerisinde üretilmektedir. Bu sebeple de kripto para olarak isimlendirilen Bitcoin ya da diğerlerinin yasallığı her zaman insanların merak ettiği konular arasında yer alır.

Bitcoin ya da diğer kripto paralar yasal açıdan herhangi bir sorun ortaya çıkarmaz. Bitcoin yatırımı ya da madenciliği yapmak dünyanın hiçbir yerinde suç olarak kabul edilmemektedir. Kazanılan paralar rahatlıkla farklı bir birime çevrilebilir ve kullanılabilir. Birçok firma artık dijital para birimleri ile yapılan alışverişleri de kabul eder.

Yanıtla