Makine Parça Kalıpları Seçenekleri

Beyaz eşya parçalarından cep telefonu kasalarına, otomotiv parçalarından, metal mobilya parçalarına kadar birçok malzeme makine parça kalıpları ile şekil alır ve üretimi yapılır. Üretimi yapılan ürün her ne olursa olsun üretim aşamasına geçilmeden önce ürünün her türlü şekli birer fikir olarak kalır. Kullanılan makine parça kalıpları, bu fikir ile üretim aşamasının tam ortasında yer almaktadır.

Ürünün üretim aşamasına geçilmeden önceki adımlardan ilki tasarımı çizilmiş olan ürünü somut bir hale getirmek için gereken makine parça kalıbının üretilmesidir. Zamak alüminyum ve plastik gibi malzemeler kendilerine ürün özelliği kazandırmak amacı ile kalıba ihtiyaç duyarlar. Özellikle plastik ve metal ürünleri şekil vermek amacı ile en çok kullanılan yöntemlerden biri kalıba enjeksiyon uygulama işlemidir. Bu kalıplar ile ürünün meydana getirilmesi ve şekil verilmesi oldukça kolay olur.

Makine Parça Kalıpları Nasıl Yapılır?

Makine parça kalıpları üretimi için takım içerikleri kullanırlar Bu takım çelikleri bilgisayar kontrollü cnc makineleri ile üretimi gerçekleşen ürünlerdir. Kalıp üretiminin ilk aşamasında kalıbın tasarımı yapılır. Karaman tasarımlar iki ana başlık altında yapılır. İlki parça tasarımı, ikincisi yolluk tasarımı olarak üretilir. Yolluk tasarımı olan parçanın hacmi ve geometrisine göre her parça özel olarak tasarlanmalıdır. Yolluk tasarımı makine parça kalıbının en önemli kısmıdır. Yolluk tasarımı iyi yapılmamış olan kalıplarda kalıbın hammadde ile tam olarak dolmaması bunun neticesinde hatalı ve eksik ürün meydana gelmesi yol açar.

Makine Parça Kalıbı Üretimi Yapan Firmalar

Makine parça kalıbı üretimi yapan şirketler birbirinden farklı sektörlerdeki firmaların ihtiyaç duymuş oldukları ürünleri onların ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak üretirler. Üretici firmaların kullanmış oldukları kalıplar zaman içerisinde yıpranır veya birçok farklı sebepten dolayı kullanılamaz duruma gelebilir.

Kalıp üretimi yapan şirketler üretici firmaları sağlamış oldukları kalıp ölçülerini ve özelliklerini arşivlerinde saklar. Bu  kalıplara yeniden ihtiyaç duyulması halinde aradan yıllar geçse de üretici firmalar aynı ürünü tekrar üretebilir. Makine parça kalıpları ve fiyatları ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için https://www.berkzamakdokum.com/makine-parca-kaliplari-imalati sitesini ziyaret edebilir ve hizmet talebinde bulunabilirsiniz.

Yanıtla