Mardin’de Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye 7 bölgesi 81 ili ile muhteşem doğal ve tarihi güzelliklere sahip bir ülkedir.  Her coğrafyası farklı özelliklere sahip olan ülkemizin tarihi ve turistik bakımından en dikkat çeken şehirlerinden birisi Mardin’dir. Birçok tarihi mekana sahip olan Doğu Anadolu’nun bu şirin kentine yapacağınız ziyarette görmeniz gereken önemli yerler vardır. Mardin ziyaretinde görmeniz gereken yerlerin en başında Dara harabeleri gelir.

mardin

mardin

Nusaybin’de bulunan bu tarihi mekan son derece keyifli zaman geçireceğiniz önemli bir tarihi alandır. Mardin’de görülmesi gereken ve fotoğrafı mutlak olarak çekilmesi gereken yerlerden birisi de Altunboğa Medresesi olmuştur.  Her köşesi her noktası tarih olan Mardin’de görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerden birisi de Deyrulzafaran Manastırı olmuştur.

Tarihin Gizemli Kapısını Aralamaya Ne Dersiniz

Tavan kısmı sıralı taşların oluşturduğu bu tarihi mekan her anlamda sizleri başka bir yere götürecektir. Savurkapı Medresesi Mardin ziyaretinde mutlak olarak görülmesi gereken yerlerden biridir. Savurkapı Medresesi Merkez ilçedeki Bab es Sur Camii’nin yanında bulunduğu için ulaşım açısından kolay bir noktadadır.

mardin gezilecek yerler

mardin gezilecek yerler

Birçok tarihi esere sahip olan medreselerin dışında yapacağınız ziyaretlerden biriside Sabancı Kent Müzesine olmalıdır.  Mardin ziyaretinde görmeden gelmemeniz gereken tarihi diğer mekanlar ise Mardin kalesi, Mardin Ulu cami, Mor Gabriel Manastırı, Güleşke Hanı ve Kasımiye Medresesi olmuştur. Her köşesi tarih kokak Mardin’de Kasımiye medresesi havuzlu bir tarihi eser olup, son derece etkileyici mimariye sahiptir.

Yanıtla