İnternetten Güvenli Alışveriş İçin Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

İnternet alışverişi günümüzde çok sık yapılan bir durumdur. Bu nedenle de insanlar çok fazla bu alana yönelmektedir. Türkiye’de de bu sektör gün geçtikçe büyümektedir. İnternet üzerinden hemen hemen her şeyi satın alabilir ve evinize kadar getirilmesini isteyebilirsiniz. İnternetten güvenli alışveriş için dikkat etmeniz gereken kuralların tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de bu olarak gösterilebilir.

İnternetten Güvenli Alışveriş İçin Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor ?

Alışveriş yapacağınız sitenin mutlaka SSL sertifikasında sahip olması gerekmektedir. Bu sertifika kart bilgilerinizi özel bir şifreleme sistemi ile bankanıza iletmektedir. Bu da üçüncü şahısların kart bilgilerinize ulaşmasını engeller. Bir alışveriş sitesinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını ise ödeme sayfasına geldiğinizde adres çubuğunda bulunan kilit sembolünden öğrenebilirsiniz. En önemli internetten güvenli alışveriş için dikkat etmeniz gereken kuralların adımı bu olmaktadır. Diğer bir madde ise kart şifresidir. Güvenilir olan alışveriş siteleri ödeme sırasında kart şifrenize gerek duymamaktadır. Eğer alışveriş yaptığınız site sizden kart bilgilerinizi talep ediyorsa, o siteden uzak durmanız gerekmektedir. Alışveriş sitelerinde herhangi bi sorun yaşadığınızda başvurabileceğiniz açık adres ve telefon bulunması zorunludur. Eğer alışveriş yaptığınız platformda bu bilgiler bulunmuyorsa, oradan alışveriş yapmamalı ve bilgilerinizi kesinlikle paylaşmamalısınız. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde size ulaştırılan garanti belgesi ve faturayı mutlaka saklamanız gerekmektedir. Böylece herhangi bir sıkıntı durumunda elinizde değiştirmenize imkan tanıyacak belgeler olacaktır.

Yapmanız Gereken Püf Noktalar

İnternet alışverişi yaparken dikkat edeceğiniz birkaç önemli nokta ile kendinizi güvende tutabilirsiniz. Ekran klavyesi kullanmak ekrana girmiş olduğunuz bilgilerinizi kaydedilmekten korumaktadır. Böylece kredi kartı numarası gibi bilgileriniz korunmuş olacaktır. Bu özellik kullandığınız cihazda bulunmuyorsa bile çoğu alışveriş sitesinde bulunmaktadır. Bu nedenle rahatça alışveriş yapabilirsiniz. İnternet üzerinden yapılan alışverişler sırasında Skype ve WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamalarını kapalı tutmalısınız. Bu uygulamalar arka planda kişisel bilgilerinize erişim sağlayabilmektedir. İnternetten güvenli alışveriş için dikkat etmeniz gereken kurallar arasında en önemlilerinden biri de sanal kartlar olmaktadır. Sanal kartlar numarasız olduğu için kolay bir şekilde ödeme işlemleri halledilmektedir. Kapıda ödeme adımı sizler için en güvenli işlemlerden biri olmaktadır. Artık birçok internet üzerinden gönderim yapan site artık evlere kadar gönderim hizmeti sunmaktadır. Bu durumlarda kapıda kendiniz ödersiniz ve bilgilerinizin alınması da mümkün olmaz. Ayrıca ürünü hızlı şekilde iade edebilme ve geri gönderme imkanınız da bulunmaktadır.

Yanıtla