Hamile Kadınlarda Morluklar Nedenleri

Hamile kadınlarında vücutlarında çeşitli değişiklikler olabilir. Anne adaylarının vücutlarında yaşanan değişimlerden birisi bacak bölgelerinde yaşanan morarma olmuştur. Hamilelik döneminde bacaklarda yaşanan morarmanın en temel nedeni kan damarında tıkanıklık oluşmasıdır. Hamile bir kadının hiçbir rahatsızlığı olmasa bile pıhtılaşma döneminde farklılıklar, hareketsizlik ve rahim damarlarına bası yapması damar tıkanıklığı oluşmasına neden olur ve bu da morarma sağlar.

hamilelik

hamilelik

Hamilelikte veya emzirme döneminde oluşan damar tıkanıklığın sebebi, obizete, diyabet, hareketsizlik, travma, orak hücreli anemi, sepsis, uzun zaman hareketsiz kalarak seyahat etmedir. 35 yaşından büyük olan hamile adaylarında daha sık görülen bu durum çok fazla doğum yapan kadınlarda da sıklıkla görülür. Sezaryan ile doğum yapan kadınlarda morarma olayının yaşandığı durumlardır.

Morluk Belirtileri

Damar tıkanıklığının yaşandığı bacakta görülen damar tıkanıklığının belirtileri, morarma ve şişmedir. Kızarma, sıcaklık artışı, hassaslık görülür. Tedavi sürecinde ise yapılması gereken uygulamalar vardır. Halk dilinde kan sulandırıcı ilaçlar kullanılarak damar tıkanıklığı tedavi edilmiş olur. Vücutlarında morarma olduğunu gören anne adayları büyük panik içinde hastanelere akın etmektedir.

hamilelik

hamilelik

Öncelikli olarak bilinmesi gereken heyecan yapmadan doktora başvurmaktır. Gebelik döneminde bacakta görülen morluk, vücudun birçok noktasında görülebilir. Hamile kaldığınızda hormonlar bebeğin emniyetli ve büyümeye elverişli bir ortam hazırlamak için hormonlarında değişim yaşanabilir.  Bundan kaynaklı olarak mide bulantısı ve baş ağrısı gibi morluklar da karşılaşılabilen sorunlar biridir. Vücudun her bölgesinde de morarma görülebilir.

Yanıtla