Küçük Evlerde Geniş Yaşam Alanları Nasıl Yaratılabilir?

Ev satın alındı ancak ev küçük ve nasıl eşyalar alınmalı, nereden alan kazanmalı derdine düşüldüğünde biraz pratik bilgiler edinmekte fayda vardır. Örneğin dar evlere eşyalar da girdikten sonra alan daha da küçülür basık gelir. Bu durumun önüne geçebilmek için gereksiz görülen duvarlar yıkılabilir. Bu sayede evde havadar bir görünüm yakalanabilir. Evdeki ışık dağılımında da homojenlik sağlanabilir.

Ayaklı Mobilyalar

Ayaklı Mobilyalar

Ev için satın alınacak eşyalar konusunda da mekandan tasarruf edilmesine yardımcı olabilecek seçeneklere yoğunlaşmak mantıklı olur. Mesela yemek masası tercihinde dikdörtgen ya da kare seçenekler köşeli olduğu için köşelerin kullanılamamasına yol açar. Bunun yerine yuvarlak masalar hem daha kullanışlı olur hem de çok fazla yer kaplamaz.

Küçük Ev Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alan tasarrufu isteniyorsa yataklar bazalı olsa dahi yatak zeminin, yerden yüksek bir şekilde tasarlanması ve yatak altındaki yükseltiye çekmece dizayn etmek çok zor değildir. Yalnızca alan tasarrufu için değil aynı zamanda geniş ve ferah bir alan yaratabilmek için de şarttır.

Işık, kapalı mekanların geniş ya da dar görünmesindeki önemli etmenlerdendir. Dolayısıyla evde aydınlık alanlar oluşturulabilir ve hem odağı o alanlara çekerek alanın şık görünmesi hem de odak dışı alanların darlığının gözden kaybolması sağlanır. Duvarlara oluşturulan niş alanlarına ya da direkt olarak duvar yüzeyine yöneltilen bir ışık ile evde zarif bir görünüm yakalanabilir.

Yanıtla