Yapışmaz Tavaların Ömrünü Uzatmanın 6 Yolu

Yapışmaz tavalarınız bir iki kullanımdan sonra özelliğini kaybediyorsa orada yanlış giden bir şeyler var demektir. Aslında, yapılacak şeyler değil yapılmaması gerekenlerden yola çıktık, işte size 6 pratik tavsiyemiz:

Tava Nasıl Temizlenir

Tava Nasıl Temizlenir

1- Tavanızı Yağlamadan Kullanmayın

Yapışmaz tavalarınızın kaplaması hangi madde olursa olsun ilk kullanımdan önce hafifçe yağlamak, yapışmaz özelliğini koruyacağı gibi kaplamanın zarar görmesini de önleyecektir.

2- Asla metal karıştırıcı kullanmayın

Yapışmayan bir tava ile yemek pişirirken her zaman yumuşak bir karıştırma aleti kullanın. Ahşap spatula, kaşık, plastik ve silikon kaşıklar gibi çok fazla seçeneğiniz var.

3- Tavayı sıcakken yıkamayın

Bir tencere veya tavayı hala sıcakken yıkamak, birçok insanın yaptığı şeydir. Tavanız hala sıcakken içine soğuk su dökmekten kaynaklanan ısı farkı, yapışkan yüzeye zarar verir. Bir tavanın soğumasını beklemek biraz fazladan zaman alabilir, ancak buna değecektir.

4- Tavalarınızı aşırı ısıya maruz bırakmayın

Yüksek ısıda pişen gıdalar insan sağlığı için zararlı olduğu gibi tencere ve tavaların da ömrünü kısaltır. Tavayı orta ateşte ısıtarak daha sonra ısıyı düşürdüğünüzde daha uzun ömürlü olacak, çizilmeyecek veya yanmayacaktır.

5- Asla bulaşık makinesine koymayın

Tencere ve tavalarınızın uzun süre bozulmadan kalmasını istiyorsanız, birkaç dakika daha ayırın ve elinizde yıkayın. Makinede gerek diğer parçaların tavaya çarpması, gerek uzun süre yüksek ısıya maruz kalma, gerekse deterjanlar ve tuzlar tavaların kaplamasına zarar verir.

  1. İç içe koyarak saklamayın

Tavalarınızı dolaba kaldırırken birbirini çizecek şekilde iç içe koymayın. Asabilir ya da ayrı ayrı dolap içlerine koyabilirsiniz, üst üste koymak durumunda kalıyorsanız da aralarına mutfak bezleri yerleştirin.

Yanıtla