İnsan Vücudu Hakkında Bilinmeyenler

Mucizeler ile dolu olan insan vücudu hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Sahip olduğumuz bu mucizevî beden içersinde bilinmeyen birçok şey bulunuyor. Bedeniniz hakkında bilmediğiniz ya da bilginizi tazeleyecek olan 7 bilinmeyeni sizin için araştırdık.

insan

insan

 1. Sahip olduğumuz beyin her ne kadar katı olsa da % 80’ninin su olduğunu biliyor muydunuz? Beyin fonksiyonlarının sağlıklı olarak devam edebilmesi için su tüketimine gereken önemi vermemiz son derece önemlidir.
 2. Herkesin kokusu kendine özeldir. Sadece tek yumurta ikizleri aynı kokuyu taşırlar. Yani koku da parmak izi gibidir. Kişiye özeldir. Bu sebepten dolayı da bebekler annelerini doğar doğmaz tanırlar.
 3. Fazla yemek yemek sadece mide için zararlı değildir. Aynı zamanda fazla yemek yediğiniz zaman duyma yetisi de azalır.
 4. Sabah uyandığımızda gece yattığımızdan yaklaşık 1 cm uzun uyanırız. Bu oran gün içinde ağırlık ile düşer.
 5. Hapşırık yaklaşık 160 km hıza ulaşabiliyor. Bu sebepten dolayı hapşırık sırasında burnu tutmak bedene oldukça büyük hasarlar yaratabiliyor. Özellikle beyin olumsuz etkilenebilir.

  insan vücudu

  insan vücudu

 6. Herkesin ayaklarının her birinde 250.000, toplamda ise 500.000 ter bezi bulunuyor. Bu da yaklaşık olarak bir kişinin günde yarım litre kadar ayaklarından ter üretmesi anlamına geliyor.
 7. Stres, adrenalin durumlarında insan bedeninde mucizeler yaşanır. Ani gelişen tehlike ya da korku durumunda kişi bir arabayı kaldıracak kadar güçlenebilir.

Yanıtla