Hayvan Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimine göre kedi köpek, kimine göre ise kuş… Günümüzde çoğu insan evinde bir hayvan besliyor artık. Ve çoğu kişi de bu hayvanları kendilerine dost olarak görüyor. Hayvan sever olan bu kişiler, bu sadık dostlarını eve alarak, tüm ihtiyaçlarını kendileri karşılamaya söz vermiş oluyorlar. Peki herkes bu bakım konusunda yeterli bilgiye sahip mi?

kedi bakımı

kedi bakımı

Evcil Hayvanların Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Bir evcil hayvan besleyecekseniz eğer, ilk iş olarak aşılarını yaptırın. Zira aşıları tam olmayan hayvanlar söz konusu ise; hem kendileri hem de siz, ölümcül hastalıklar bakımından tehlike altında olursunuz.
  • Kuduz hastalığını hepimiz biliriz. Genellikle kedi ve köpeklerden bulaşır. Onların beklemediğiniz anda sizi tırmalaması veya ısırması yoluyla kuduz olabilirsiniz. Bunun önüne geçebilmek için aşı yaptırmalısınız.
  • Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise; hayvanların özellikle ilk yıllarında öldürücü olabilen bağırsak parazitleri… Bu parazitlerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde hem hayvanlar için hem de bakıcıları için sıkıntı olacaktır.
köpek bakımı

köpek bakımı

  • Kuş besleyeceklerin dikkat etmesi gereken husus ise; kuşların kafeslerinin düzenli olarak temizlenmesi… Ve eldiven vs. kullanılarak kuşlardan geçebilecek gribal enfeksiyonlara karşı önlem almak lazım.
  • Evde beslenen hayvanlardan kaynaklı alerji sorunu da oluşabilir. Hayvanların deri ve tüylerinin dökülmesi, salya ve dışkıları alerjik sorunlara sebep olabilir. Bunun için beslenen hayvanların temizliği düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Hayvan beslenen evde bebek, hamile veya alerjik rahatsızlığı olan kişiler varsa; tüm bunlara daha fazla dikkat etmek gerekir.

Yanıtla