Bisiklet Sporu Nasıl Yapılır?

1875 senesinin yazında Almanya’nın Karlsruhe şehrinde dünyaya gelen Alman mucit Karl Drais tarafından ilk modeli bulunan bisiklet günümüz deki şekline gelene kadar birçok değişikliğe uğramasına rağmen hala Drais ’in yaptığı modelle büyük benzerlikler göstermektedir. Ve hala benzer amaçlarla kullanılmaya devam edilmektedir.

Modern bisiklet günümüzde doğa dostu araçlar olarak bilinmekte ve günlük yaşantıda birçok amaçla kullanılmaktadır. Kimi zaman işe giden bir adamın işe gitmek için, kimi  zaman okula giden bir çocuğun okula gitmek için kullandığı, kimi zaman ise bir sporcunun başarıya giden yolunda üzerinde yıllarını geçirdiği bir araç olmuştur bisikletler. Bu doğa dostu araçlar olan bisikletlerin bu kadar çok kullanım amacının olmasının yanı sıra birden fazla modeli de bulunmaktadır. Bir bisikletin kullanım amacına göre donanımsal özellikleri de değişiklikler göstermektedir. Mesela bir yarış bisikletinin yapımında en çok dikkat edilen ve en çok öne çıkan özelliği hız özelliğidir. Tamamen hız ve denge üzerine yapılan yarış bisikletlerinin diğer bisiklet modellerinden bariz farkları bulunmaktadır. Ve yarış bisikletleri de bu özelliklerinden ötürü bisiklet yarış müsabakalarında kullanılmaktadır.

Bisiklet Sporu Nedir Nerelerde Yapılır?

Bisiklet sporu yarış ve dağ bisikleti olarak ikiye ayrılmaktadır. Dağ bisikleti sporunda kullanılan ekipmanlar ile bisiklet yarışlarında kullanılan ekipmanlar arasında da bariz farklılıklar bulunmaktadır. Bisiklet sporu tamamen denge konsantre ve güç üzerine kurulu bir spordur. Bu sporun yaygınlığı ile doğru orantılı olarak yapıldıkları ortamlar da çok geniştir. Asfalt yollar, kumlu patikalar, parke zeminli spor salonları hepsi bir bisiklet sporu hayranı için bisiklet sporuna elverişli alanlar olarak görünmektedir ancak modern bisiklet sporunda yarışlar parke zeminli spor salonları ile asfalt zeminli yarış parkurları ve pistlerinde yapılmaktadır.

Bisiklet kendi başına zaten bir spor olmasıyla beraber diğer birçok sporu yapan sporcular içinde bir antrenman ekipmanı olarak kullanılmaktadır. Dağ bisikleti sporu daha yüksek olan sakatlık riskine rağmen bisiklet yarışları kadar ilgi görmektedir. Dağ bisikletinin öne çıkan özelliği denge ve dikkat olarak bilinse de güç faktörü dağ bisikletinde en az denge kadar önemlidir. Dağ bisikletlerinin öne çıkan özellikleri kalın ve dişli yapılarıyla lastikleri ve geniş ancak hafif olan kasalarıdır. Lastiklerinin geniş ve dişli olmasıyla birlikte yol tutuşu ve sürtünmeyi arttırarak kayma riskini en aza indirmektedir. Geniş kasaları ise basıncı bir yüzeye dağıtarak yol tutuşu artırmaktadır ve aynı zamanda kalın kasalarının ağır değil hafif olması da sporculara çok büyük derecede kolaylık sağlamaktadır.

Yarış Bisikletlerinin Öne Çıkan Özellikleri?

Bir yarış bisikletinin yapımında en çok dikkat edilen özelliklerden birisi bisikleti ve lastikleri olabildiğince ince ve pürüzsüz yapıp hava kuvvetinin etkisini en aza indirmektir. Aynı zamanda dağ bisikletlerine göre daha pürüzsüz olan lastikleri de sürtünmeyi azaltarak sporculara büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Daha az güç, daha fazla hız mantığı ile hazırlanan yarış bisikletleri isimlerinin hakkını fazlasıyla vermektedir.

Yanıtla