İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çoğu insan için internetten alışveriş hala bir sorundur. Bu şüphelere rağmen, Türkiye yeterince ilerleme kaydetmemiş olsa da 20 yılı aşkın süredir e-ticaret alanında gelişme göstermiştir. Bu modern alışveriş yönteminin internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan vardır. Online alışverişin tercih edilmemesinin başlıca nedenleri; kredi kartı bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi, siparişe rağmen ürünün alıcıya ulaşmaması, ürünün kalitesinin söz verilen seviyeye gelmemesi gibi nedenler görülmektedir.

Müşteriler alışveriş yapıyorlarsa, internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar dikkate alınarak, yasa tüketicilerin çeşitli mağduriyet haklarını koruyacaktır. Birçok e-ticaret sitesi kredi, banka kartı ve havale yöntemlerinde alışveriş imkanı sunarak satın alma koşullarını genişletmekte ve daha geniş bir kitle çekmektedir. Geçmişte e-ticaret sektörünün erken gelişiminde yaşanan kötü deneyim, katı bir önyargıya dönüşecek ve bu da kaçınılmaz olarak bir nesli online alışveriş fikrinden uzak tutacak, ancak yeni nesilde şüphesiz online alışveriş alışkanlıkları olacaktır.

internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler

İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenilir Mi?

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenlere kısaca bakacak olursak şunları görebiliriz. Online alışveriş yaparken ürün satın alabileceğiniz güvenli alışveriş sitesinin bir SSL sertifikasına sahip olması gerekir. Bu sertifikaya sahip bir web sitesinden alışveriş yaptığınızda, kredi kartı bilgileriniz özel bir şifreleme sistemi ile doğrudan bankanıza aktarılır ve üçüncü bir şahsın eline geçmeniz kesinlikle imkânsızdır. Ödeme sayfasına gittiğinizde, web sitesinin SSL sertifikası olup olmadığını belirlemek için adres çubuğunun sağ tarafındaki kilit sembolünü kullanabilirsiniz. Güvenli alışveriş sitesi, alışveriş sürecinde kredi kartı şifrenizi istemez. Kredi kartı şifresi gerektiren alışveriş sitelerinden uzak durmalısınız. Yaşanabilecek herhangi bir sorun nedeniyle tüketicilere başvurabileceğiniz yetkili acentenin açık adresi ve telefon numarasını paylaşmak yasal bir zorunluluktur. Alışveriş yapmak istediğiniz yer bu şartları karşılamıyorsa, oradan alışveriş yapmamanız tavsiye edilir.

Online alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz bu sorular oldukça önemlidir. Kişisel olmayan veya virüs koruması olmayan bilgisayarlarda şifreli işlem yapmayın. Alışveriş yaptığınız tüm web sitelerinin SSL sertifikasına sahip olduğundan emin olun. Sanal alışveriş için gerçek kredi kartı bilgilerinizi kullanmayın. Alışveriş için sanal kartlar kullanın. Her satın alma işleminden sonra sanal kart limitinizi sıfırlayın. Herhangi bir dijital platformun kredi kartı bilgilerinizi saklamasına izin vermeyin. Alışveriş yapacağınız sitenin adına dikkatlice bakın. Sahte siteler genellikle gerçek sitenin tek bir harf değiştirilerek veya eklenerek klonlanmasıyla oluşturulur. Ödeme yaparken, satın alma işlemini tamamlamak için 3D Secure yani SMS onay kodu kullanın.

Yanıtla