Bahar Yorgunluğu Nasıl Atılır?

Soğuk ve zorlu kış mevsiminden sonra bahar mevsimine ayak uydurmak, biraz zorlar bizleri. Yeni bir mevsime ayak uydururken de biraz etkileniriz haliyle… Yorgunluk, sürekli uyma isteği, halsizlik, baş ağrıları; çoğumuzun etkisi altında olduğu rahatsızlıklardır. Hele bazılarımız vardır ki, bunların tümünden birden etkilenebilir. Peki bu bahar yorgunluğunu nasıl atlatabiliriz? Neler yaparsak bu rahatsızlıklarla baş edebiliriz?

bahar yorgunluğu

bahar yorgunluğu

Bahar Yorgunluğunu Atma Yolları

  • En önemli faktör, dengeli beslenmedir. Özellikle kahvaltı ihmal edilmemeli. Bol çeşit içeren bir kahvaltı, güne zinde başlamanız için kesinlikle şarttır. Diğer öğünlerde de, sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmeye dikkat edilmeli.
  • Açlık, çoğu kişide olumsuz etki yapar. Baş dönmesi, halsizlik vs. gibi etkileri olabilir. Bu nedenle, gün içerisinde uzun süreler boyunca aç kalınmamalı. Bir anda tıka basa yemekten ziyade, az miktarda ama sık sık yenilmeli.
  • Uyku düzenine dikkat edilmeli. Yorgunluğun en önemli sebeplerinden biri, uykusuz kalmaktır. Ya da kalitesiz uykudur. Bu nedenle, uykunun en verimli olduğu saatlerde düzenli bir şekilde uyumaya özen gösterilmeli.
yorgunluk

yorgunluk

  • Evde bile olsa, düzenli bir şekilde spor yapılmalı. Ev ortamında yapılabilecek küçük egzersizler bile faydalı olacaktır. Ama mutlaka düzenli bir şekilde olmalı.
  • Suyu çok tüketmek de bu konuda oldukça faydalıdır. Gelen baharın sıcak havasından dolayı, vücuttaki su kaybının bir şekilde önüne geçilmesi ve vücuttaki suyun dengelenmesi gerekir. Bu nedenle de bol miktarda su tüketilmeli.

Bunlar ve bunlar gibi basit şeylerle bahar yorgunluğunu üzerimizden atmamız mümkün. Herkese sağlık dolu günler!

Yanıtla