Çocuğunuzu Kardeşi Olacağına Nasıl Hazırlarsınız?

Çocuğunuza kardeşi olacağını söylemek ve normal tepki vermesini sağlamak için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Uzman önerilerin yer aldığı kitaplardan mutlaka yararlanın. Masal ve hikayeler ile çocuğa kardeşi olacağını anlatabilirsiniz. Çocuğunuza daha fazla zaman ayırın ki kaygılarını azaltın.

anne bebek

anne bebek

Çocuğu Kardeşe Hazırlama Yolu

Çocuğunuz ile sık konuşun. Kardeşi olduğu zaman hep birlikte yapacağınız eğlencelerden bahsedin. Kardeşi için oda hazırlayacaksanız bunu çocuğunuz ile beraber yapın ve onun zevkine uygun renkler seçin. Kardeşi doğduğu zaman sorumluluk duygusu alacağını bilmesini de öğretmelisiniz.

Yakın arkadaşlarınızın yeni doğan bebekleri varsa bazı durumları daha kolay öğretebilirsiniz. Kardeşi olduğu zaman neleri yapması ya da yapmaması gerektiğini anlatırsınız. Kendi çocukluk fotoğraflarınızı gösterebilir ve kardeş sevgisini anlatabilirsiniz.

çocuğa kardeş haberi

çocuğa kardeş haberi

Çocuğunuza kardeşi olacağını söylerken zamanlamaya dikkat etmelisiniz. Uzmanlara göre anne karnı büyümeye başladığı zaman söylenmesinin en uygun olduğu belirtiliyor.

Bazı durumlarda ise kardeşi olacağını iyi şekilde karşılamadığı gibi daha huysuz da olabilirler. Bu gibi durumlarda psikolojik destek almalı ve çocuğunuza kardeşi olacağını uzman eşliğinde söylemelisiniz. Kardeşi olduğu zaman kendine ilginin azalacağını düşünen çocuk içine kapanır ve sizden kaçabilir. Mümkün olduğunca çocuğunuz ile bol zaman geçirin ve onun sevdiği şeyleri yapmaya çalışın. Çocuğunuz kardeşi olacağına alıştığı zaman sizinle beraber büyük heyecan için girer ve onunla oynayacağı oyunların hayalini size anlatır.

Yanıtla