İnşaat Sektöründe Alçıpan Kullanımının Avantajları

Duvar panosu, alçıpan levhalar, alçı panolar, vb. pek çok farklı isimle anılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan ve oldukça popüler yapı elemanlarından biri olan alçıpan, her ev tadilatı için vazgeçilmez bir bileşendir. Alçıpan fiyatlarının ekonomik olması, suya ve yangına karşı dayanıklı olması, alçıpanı duvarlar için en çok tercih edilen malzemelerden birisi yapar.

Alçıpanın İçeriği ve Kullanım Amacı

Alçıpan, öncelikle yüksek dereceli Kalsiyum Sülfat Dihidrattan (alçıtaşı) yapılmış kaplamadır. Tavanların ve duvarların iç taraflarında bir güvenlik bariyeri oluşturmak için alçı panel arasına sıkıştırılmış iki kağıt levhadan oluşur. Alçı-cam, kağıt-lif ile karıştırılmış alçı sıva, kalıp, yanıcılık ve su emilimini azaltmak için plastikleştirici ve köpürtücü ajan ile birlikte sıvaya basınç uygulanır. Sarma kolonları, tavanlar, duvarlar ve çelik kirişleri gizlemek için de mükemmel bir seçimdir.

Yüksek dereceli su emme ve yalıtım özellikleri ile alçıpan her zaman herhangi bir bina için en güvenli duvar malzemesi olarak kabul edilmiştir. Evde alçıpan olması, kışın sıcaklığın, yazın ise soğuk ortamın korunmasına yardımcı olur. Bu avantajlar ve daha pek çoğu, alçıpanı her türlü bina tadilatı ve duvar inşaatı için mükemmel bir seçim haline getirir.

Alçıpanın Kullanmanın Avantajları

  • Alçıpan, sıradan sıvaya göre daha kaliteli, daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Alçıpan montajı da alçı montajından daha hızlı ve kolaydır.
  • Alçıpanın dayanıklılığı son derece dikkat çekicidir ve gücü gerçekten şaşırtıcıdır. Duvarları olağanüstü bir şekilde destekler ve ayakta tutar; daha uzun süre dayanmalarını sağlar. Ayrıca, gerektiğinde sökebilir, kesebilir, değiştirebilirsiniz.
  • Kalsiyum Sülfat artı su (CaSo4+H2O) karışımı nedeniyle, alçıpan yangına ve suya karşı en büyük savunma sistemi görevi görür. Ultra alevlenme önleyici özelliği ile duvarlarınızı olası yangın hasarlarından kurtarır.
  • Alçıpan uygun maliyetli, dayanıklı ve kalıcıdır. Alçı veya diğer duvar ve tavan döşeme ve düzleştirme yöntemlerine göre daha az kurulum maliyeti söz konusudur. Alçı birden fazla kat gerektirirken, tek kat alçıpan yeterlidir.

Farklı ölçü ve kalınlıklarda, farklı kullanım alanlarına sahip alçıpan levhalar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve alçıpan satın almak için https://www.ulubas.net/alci-levha linke tıklayabilirsiniz.

Yanıtla