Gıda Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Market alışverişi yaparken dikkat etmeli ve mutlaka tarihlerine bakmalısınız. Ambalajlı gıdaların süresini uzatmak için bazı kimyasal maddeler kullanılır. Bu maddeler de insan sağlığını olumsuz şekilde tehdit eder. Kullanacağınız ürünlerin ambalajlı ve tarihlerinin çok uzun süreli olması, bazı kimyasalları da içerdiğini gösterir. Yoğurt, süt ya da şarküteri ürünlerinin tarihlerine mutlaka bakmalısınız.

alışveriş

alışveriş

Market Alışverişlerinizde Dikkat Edilecek Noktalar

Şeker çoğu gıdalarda bulunur ve yeterli miktarda kullanıldığında vücut için yararlıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta ambalajlı ürün içeriğinde sadece sakoraz yazmasıdır. Sadece sakaroz yazıyorsa bu ürün doğal üretilmiştir. Gıda ürünlerinin bazılarında ise yapay tatlandırıcılar kullanılır. Aldığınız gıda ürünlerinin içerisinde früktoz şurubu, glikoz şurubu, aspartam ya da mısır şurubu yazıyorsa dikkat edin. Bu gıdalar yapay tatlandırıcı ile yapılmış olup karaciğerinize zarar verebilir. Şeker özellikle karaciğere doygunluk hissi vermeyeceği için vücut kendini devamlı aç hisseder. Açlık sonucunda da sık sık atıştırmalık yersiniz.

gıda alışverişi

gıda alışverişi

Gıda ürünlerinde kullanılan mısır şurubu bazı hastalıklara da davetiye çıkarır. Obezite, kalp rahatsızlıkları, kolesterol, diyabet ve pankreas kanseri gibi hastalıkların oluşmasına neden olur. Şekerli hazır gıdaları alırken çok dikkatli olun. Özellikle çocuklarınızın sık tüketmesine izin vermeyin. İçindekiler kısmında şeker pancarı yazmasına da dikkat edin. Diyet ürünleri alırken özellikle yapay tatlandırıcılar kullanıldığı için bel bölgenizin daha hızlı yağlanmasına neden olacağını unutmayın.

Yanıtla