Dut Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

İnsanların tükettikleri besinlerden olan meyve vitamin deposu olduğu gibi aynı zamanda sağlık açısından da son derece faydalıdır. Her meyvenin kendine göre bir aroması ve faydası vardır. Ilıman bölgelerde yetişme özelliğine sahip dut da bunlardan birisidir. Yaklaşık 4-5 metre yükseklikte dut ağacında yetişen dut, yaz meyvesidir. Beyaz ve siyah olmak üzere iki farklı çeşidi bulunur.

dut

dut

Zengin besin zincirine sahip olan dut meyvesi, taze olarak tüketildiği gibi bazı vatandaşlar tarafından kurutularak da tüketilmektedir. Ülkemizde dutun yetiştiği bazı bölgelerde ise dut pekmezi yapılır. A, E ve C vitamini içeren dut aynı zamanda kalsiyum ve demir kaynağıdır. Geçmiş dönemlerde alternatif tıp alanında çok önemli bir yere sahip olan dut meyvesi insanlarda genel sağlığı koruduğu gibi kanser hastalıklarına karşıda (ayrı)önleyicidir.

Dut Meyvesinin Tüketilmesi Nasıl Olmalıdır?

Dut meyvesinin insan sağlığı için bilinen en büyük faydası kanı temizlemesidir. Kan ile alakalı hastalıkların hemen hepsinden dut yiyerek kurtulmak mümkündür. Özellikle Uzakdoğu ülkelerinde kan ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılan doğal ilaç tedavilerinde dut meyvesi vardır. Kan pıhtılaşmasına engel olan dut, karaciğeri temizlediği gibi böbrekleri de güçlendirir.

dut meyvesi

dut meyvesi

Böbrekleri toksinlerden temizleyen dut, böbreğin düzenli çalışmasını sağlar. Bağışıklık sistemini de güçlendiren dut, soğuk algınlığına karşı son derece etkilidir. Kalp sağlığını koruma özelliğine sahip olan dut, diyabet hastalarının yaşadığı kan şekeri problemini de düzene sokar. Dut meyvesi aynı zamanda iştah açan bir meyvedir.

Yanıtla