Panellerin Özellikleri Nedir?

Panellerin özellikleri bazı konuların ele alınarak halk önünde görüşlerini ve düşüncelerini tartışma ve savunma özelliği taşımaktadır. Birkaç gurup halindeki insanların panellerin özellikleri olarak ele alınan özellikle siyasi açıdan büyük konferans salonlarında tartışma ortamı oluşturabilmektir. Her panelde bir başkan veya yönetici pozisyonda birinin olması şarttır. Başkan tarafından panel konuşma başlığını duyurur ve sıra sıra söz hakkı tanıyarak birbirinden farklı görüşlerin bir araya getirilmesi sağlanır.

Başkan tarafından sorular yöneltilen panellerin özellikleri arasında yer alan halkın önünde ve canlı yapılan tartışmalardır. İzleyici olarak gelenlerinde karşıt görüşlere ya da kendi görüşleri olan kişilere bazı soruları sorma şansı yakalamaktadır. Bir grup insanın bir araya gelerek yaptığı konuşmalarda panellerin amacı nedir sorularınızı cevaplayalım.

Panelin Özellikleri

Farklı görüşlerin bir araya geldiği ve tartışma ortamı oluşan panellerin özellikleri ve neler yapılır. Panel hakkında bilgi toplamak isteyenler için panelin özelliklerini sıralayalım.

  • Yönetici olarak ve soruları yöneltecek bir başkanın olması zorunludur,
  • Panelin bitmesine yakın seyirci olarak misafir olan kişiler kırıcı ve hakaret etmeden soru yöneltebilirler,
  • Panellerde konuşma yapacak kişiler ortalama 3 ila 5 kişi olarak değişebilir,
  • Konuşmacıların birbirinden farklı görüşleri bir araya getirerek farklı konuları ele alabilmek,
  • Başkanın panelden önce konuşmacı olarak gelen kişileri soru özetlerini ve konu hakkında özet geçmelidir,
  • Panelde yapılacak olan konu resmi olmadan sohbet edercesine seyir etmelidir,
  • Yapılacak olan panelin salon fark etmeksizin seyircilerin önünde mikrofon olmadan konuşulmalı,
  • Panelin sonunda forum olup olmayacağı açıklaması yapılmaktadır.

Sizlere panellerin genel özellikleri nelerdir sorular hakkında genel bir bilgi vermek istedik. Yapılan tartışmalar karşılıklı hakaret ya da aşağılama gibi konulardan uzak durularak yapılmalıdır.

Panel Başkanının Görevleri Nelerdir?

Panellerde başkanların görevleri önem taşımaktadır. Yapılacak olan konuşmaların amacını aşmadan ve sırasıyla herkese söz hakkı tanıyarak yapılmasını sağlamaktadır.

Panel başkanı ilk önce konuyu belirler ve konuşmacılara sorulacak soruları hazırlar. Panelin bitiminde konuyu özetleyerek önemli yerleri ve konuşmaların üstünden geçer. Panel bitmeden eğer ki nabız iyiyse ve gerekli bir ortam sağlanmışsa seyirciye de soru hakkı tanır. Bu bahsi geçen durumları yönetmek panel başkanının görevleri nelerdir sorularınıza yanıt olarak verilmiştir.

Farklı görüşlerin bir araya gelerek oluşturduğu gurubun panellerin özellikleri ve işleyişi hakkında detaylandırdık.

Yanıtla