Nikel Nedir?

Nikel, gümüşe benzeyen bir görünüme sahip olan değerli bir metaldir. Paslanmaz çelik üretimi esnasında yoğun bir şekilde kullanılan alaşım kabul edilen bir elementtir. Nikel başta endüstri, otomotiv ve tıp sektörleri olmak üzere daha birçok sektörde kullanılır. Nikelin kullanım alanı açısından genel bir yelpazeye sahip olmasının en önemli sebebi vazgeçilmez özelliklere sahip bir alaşım elementi olmasıdır.

Nikel yapısı itibariyle kaynaklanabilirlik ve paslanmazlık özellikleri sağlamaktadır ve bu özellikleri kullanıldığı çeliğe kazandırmaktadır. Paslanmaz çelik olarak kullanılan ürünlerin çoğunda nikel kullanılır. Üretimi yapılan 100 adet nikelden 75 tanesi paslanmak çelik üzerinde kullanmak için üretilmektedir. Nikelin kullanıldığı bazı ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Çatal, kaşık ve bıçak
  • Pil, batarya ve aküler
  • Motor parçaları ve gövdeleri
  • Süt makineleri
  • Ameliyat bıçakları
  • Mıknatıslar
  • Paslanmaz çelikler

nikel nedir

Nikel Rezervleri Olan Ülkeler

Nikel Dünya’da en çok Kanada ve Rusya’da mevcuttur. Bu ülkelerden sonra Fransa’daki Büyük Okyanusta büyük bir rezerv gelir. Yaklaşık olarak 60 bin ton üretim gücüyle Yeni Kaledonya’da nikel rezerv zenginliği açısından dördüncü sırada gelmektedir. Bunlar haricinde Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika, Madagaskar, Avustralya ve Filipinler’de de nikel rezervleri bulunmaktadır.

Nikel, bozuk paralarda dâhil kullanılır. Türkiye, nikel açısından bakıldığınca fakir olarak kabul edilebilecek seviyededir. Bundan dolayı nikel ihtiyacını kapatabilmesi için dışarıdan ihracat yapmaya gerek duyar. Nikel kullanımı gelişen teknoloji ile doğru orantılı bir şekilde artış gösteriyor. Buna bağlı olarak Türkiye’nin dışa olan bağımlılığı da çoğalıyor. Teknoloji ile birlikte nikele olan ilgi artarken, nikelin değeri de artış gösteriyor.

Nikelin Kimyasal Özellikleri

Nikel, simgesi “Ni” ve atom numarası 28 olan bir alaşımdır. 1455 derecenin üzerinde erir, sert ve katı bir yapıya sahiptir. Kimyasal periyodik cetvelde geçiş metallerinde bulunur. Gümüş- beyaz renkte alaşım bir metaldir görüntüsü itibariyle tıpkı gümüşü andırır. Nikel, bakır ve gümüş başta olmak üzere krom, alüminyum, kurşun, kobalt, altın gibi metaller ile oluşturulan alaşımlarda kullanılmaktadır. Nikel hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve nikel alaşımlı ürünleri görebilmek için https://www.karacapaslanmaz.com/nikel-nedir sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yanıtla