Finlandiya, Eğitimdeki Birinciliğini Güney Kore’ye Kaptırdı

Eğitim ile alakalı istatistiklerde sıralama çok hızlı değişmez genellikle. Çünkü eğitim uzun vadede, en iyi ihtimalle orta vadede neticelerini verir. Ve genellikle ülkelerin uzun yıllarda oluşan birikimleri sebebiyle yerleşik bir sistemdir.

Bazı ülkeler zaman zaman eğitim politikalarını değiştirseler dahi, yine de alt yapı itibariyle bir yerleşik hal vardır. Bu yerleşik yapı yüzünden ufak tefek sistem değişiklikleri sonuç vermeyebilir ya da temelde sağlam bir yapı varsa, ufak revizyonlar dahi olumlu sonuç verir. Bu yüzden çoğu kez eğitimin bir alt yapı, bir zihniyet meselesi olduğu vurgulanır.

Dünya genelinde yapılan eğitim istatistikleri, aşağı yukarı belli bir ilk 10 listesi veriyor bize. Ve bu ilk on kendi arasında ufak yer değişiklikleri yapsa da, çok keskin değişiklikler olmuyor.

finlandiya eğitim sistemi

finlandiya eğitim sistemi

Veriler bize Güney Kore, Japonya, Singapur, Hong Kong, Finlandiya, İngiltere, Kanada, Hollanda, İrlanda ve Polonya’nın ilk onda yer aldığını gösteriyor.

Güney Kore 1.Sıraya Yükseldi

Güney Kore, eğitimde en iyi olan ülkeler sıralamasında birinciliği kaptı ve yıllarca 1.ci sırada bulunan Finlandiya’yı geçti. Aslına bakarsanız Finlandiya ve Güney Kore’nin eğitim sistemlerinde hem çok benzerlikler hem de bazı konularda çok farklılıklar var.

Mesela eğitimde başarılı olan bu iki ülkenin benzerliğinin olduğu en önemli kısım, bu ülkelerde öğretmenlere çok fazla saygı duyulması. Çok farklı uygulamaları da olan bu iki ülke, bütün bu farklara rağmen dünyadaki en iyi eğitim veren ülkeler arasında hep ilk beşe giriyor.

Güney Kore’nin eğitime yaptığı yatırımlar da hayli önemli boyutta. Ülkedeki okur-yazarlık ise, %97.9 oranıyla eğitimdeki iddiasının işaretlerini veriyor.

Yanıtla