Duyu Bütünlüğü Bozukluğu Nedir?

Duyu bütünlüğü bozukluğu yani diğer adı SPD çocuğun görme, işitme, koku alma ya da dokunma duygusunun doğru şekilde işlenmemesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığı bazı durumlarda otizm ile karıştırırlar. Çocuğun hastalığa tepkisi farklı şekillerde olabilir. Eline hafif vursanız dahi bazen onu çok şiddetli sanır ve ağlar. Eline vurduğunuz zaman ise bazen acı duymaz ve anlamaz.

duyu bütünlüğü

duyu bütünlüğü

SPD Hastalığı Belirtileri

Çocuğun beynine gün içinde farklı sinyaller gider. Merdiven atması gerekli olduğu yerde atamadığını düşünüp kendini kötü hissedebilir. Çocuk söylenenlere geç tepki vereceği gibi sessizdir. Sıkça düşer v denge kabiliyeti azdır. Diğer insanların bazı seslere tepki vermediği görülürken SPD hastalarında her sese tepki verilebilir. Oyun oynadığı zaman bazı durumlarda riskli hareketler yapabilir. Kalabalık ortamlarda ise rahat edemez. Çıplak ayakla yürümek onu rahatsız edeceği gibi her şeye dokunmaktan da sıkıntı duyar. Gücünün sınırlarını fazla bilmediğinden oyun oynarken diğer çocuklara zarar verebilir.

duyu bütünlüğü bozukluğu

duyu bütünlüğü bozukluğu

Duyu bütünleme terapisi ile çocuklar SPD durumlarını atlatabiliyor. Uzmanlara göre SPD rahatsızlığında çocukta iki duyu zarar gördüğü için çocuk çoğu şeyi anlayamıyor. Çocuklara bazı oyunlar eşliğinde duyu bütünleme tedavisi uygulanıyor. Tedaviye çoğunlukla aileler ile birlikte katılım yapılıyor ve anne baba önderliğinde çocuğun gelişim özellikleri sağlanıyor. Baskıcı bir yaklaşım izlenmemeli ve çocuk her zaman kontrol içinde bulunmalı. Çocuğunuzun gelişim sürecini devamlı kontrol etmelisiniz.

Yanıtla