Çok Acı Biber İnsanı Öldürebilir mi?

Bhut jolokia biber, hayalet biber veya naga biber olarak da bilinir. Aslında zehri sizi öldürebilir, ancak muhtemelen olmaz. Bir hayalet biberi ısırdığınızda, ağzınız en uç noktada ısınır. Dil reseptörleriniz biber yoğunluğunu yanma ve ağrı uyarıları ile beyninize, aktarır. Kapsaisin yaygın doku enflamasyonunu başlatır ve vücudunuzda bir zincirleme reaksiyona neden olur.

acı biber

acı biber

Sinir uçlarında tahribat yaratarak kan damarlarını genişletir ve baştan aşağı yanma hissi vermeye başlar. Gözler ve hava yolları kapsaisine karşı zayıftır. Bu nedenle biber gazı spreyi etkili bir savunma silahıdır. Hayalet biberinin menşei olan Hindistan’da, Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü, bir zamanlar güçlü Bhut Jolokia’yla el bombası bile yaptı.

Neden Bazı İnsanlar Rahatlıkla Acı Biber Yiyebilir?

Evet, hayalet biberlerini yemekten ölebilirsiniz. Fakat bu, sıcak sos ve baharata ihtiyaç duyduğunuzda yememeniz gerektiği anlamına gelmez. Araştırmacılar bir kişinin ölmek için hayalet biber gibi kurutulmuş ve toz haline getirilmiş kapsaisin açısından zengin biberin 3 kilosu kadarını yemeye ihtiyaç duyacaklarını belirlediler. Bulgularını, kapsaisin’in hayvanlar üzerindeki toksik etkilerini ölçen benzer çalışmalara dayanarak buldular.

biber

biber

Ancak, bazı insanlar acıdan kıvranırken, bazı insanlar hayalet biberlerinin ısısını başkalarından daha iyi işliyor görünüyorlar Bilim insanları, beslenebilen bir yetenek olduğunu düşünüyorlar. Zamanla, kapsaisin ağızdaki ağrı reseptörlerini öldürür ve nihayetinde hiç tatmayan kişilere neredeyse öldürücü ceza veren biberler, başkalarına hoş bir lezzet sıcaklığıdır.

Yanıtla