Mouse Kullanımı Parmak Dokusuna Zarar Veriyor

Teknolojinin ilerleyişi her ne kadar iş hayatı ve günlük yaşantıda olumlu sonuçları doğurmuş olsa da birçok anlamda sıkıntı yaratabiliyor. Özellikle uzun süre bilgisayar başında durmanın sebep olduğu bedensel rahatsızlıkların yanı sıra parmak dokusunda, el ve bilekte de ciddi sıkıntıların oluşmasına sebep oluyor. Karpal tünel sendromu olarak adlandırılan bu rahatsızlık günlük yaşamda sizi zorlamanın yanı sıra kaliteli bir uyku uyumayı da zorlaştırıcı etkiye sahiptir.

Karpal Tünel Sendromu

Klavye ve Mouse kullanımına bağlı olarak yaşana birçok farklı rahatsızlık bulunuyor. Bunlarında başında yerini almakta olan Karpal tünel sendromu bir sinir sıkışması olarak nitelendirilmekte olup erken tanının son derece önemli olduğuna vurgu yapan uzmanlar ilerleyen karpal tünel sendromlarının ameliyat ile düzelme yaşandığına vurgu yapıyorlar.

El ve bilekte ağrı, hissizlik, uyuşma gibi sıkıntılar ile başlayan karpal tünel sendromu gün içinde uzun süre klavye ya da Mouse kullanmak durumunda kalan kişilerce oldukça sık görülüyor. Parmaklarda hissizlik ve uyuşmalarında görüldüğü bu sendromun ameliyatı sonrasında ise sıkıntılar tamamen ortadan kalkıyor. Kişi bir hafta içersinde eski haline geri dönebiliyor. Son derece kolay bir operasyon olan bu uygulama sadece ileri düzeyde olan karpal tünel sendromu olan kişilere önerilir. Bunun dışında çeşitli tedavi ve masaj yöntemleri ile sorunun çözüme ulaşması da mümkün olmaktadır. Bu sebep ile erken tanı son derece önemlidir.

Yanıtla