Kolay Bahçe Kurma Yöntemi

Bahar ve yaz aylarında rengarenk bahçeler hemen herkesin ilgisini çeker. Doğal görünüm ve kokusuyla bahçeler hem evinize ahenk katıyor hem de havasını değiştiriyor. Peki bahçeyi en basit şekilde nasıl kurarsınız? Şimdi buna değinelim. Öncelikle bahçe kurmak isteyenler uygun alan belirlemesi yapmalıdırlar. Hangi bitki ekilmek isteniyorsa o bitkiye göre alanın uygun olarak belirlenmesi önemlidir. Mesela bahçenin günde kaç saat ve ne kadar gün ışığından faydalanabildiği gibi detaylara dikkat edilmelidir.

Bir diğer noktada da toprağın yapısıdır. Ekilecek bitkilerin toprakla uyum içerisinde olmalıdır. Toprağın test edilmesi bu aşamada faydalıdır. Bir uzmandan yardım alınabilir. Fakat piyasada çok fazla toprak test kiti olduğundan bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Kitler ile toprağın pH seviyesini ölçebilirsiniz. Toprağın yapısı araştırıldıktan sonra sırada bahçe bölgesindeki yabani otların temizlenmesine gelecektir. Yabani otları ayıklamak için ise en uygun zaman Sonbahar olduğu unutulmamalıdır.

bahçe dekorasyon

bahçe dekorasyon

Tohum ve Filiz Şeklinde Ekilebilir

Sonra sırada bitkilerin ekilmesi geliyor. Yabani otlardan temizlenen alan artık bitki ekimine hazırdır. Bu noktada toprağı eşelemeniz ve hava almasını sağlamanız gerekecektir. Havalandırılmış olan toprak ekime de hazır manasındadır. Toprağın yapısına göre seçilen sebze ve çiçekler tohum veya filiz şeklinde ekilebilirler. Çiçekleri filiz şeklinde ekmek en uygunudur. Bu sayede toprağa daha kolay alışacal ve köklerini daha derinlere salabilecektir. Sebzeler için ise bitki ya da filiz fark etmemektedir.

Yanıtla