İsveç Diyeti Nedir?

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin kafasını en çok meşgul eden sorunlardan birisi de hangi diyet programını uygulamaları gerektiğidir. Kişiler genellikle kendilerine uygun diyet programını seçmekte hata yapmaktadırlar. Bu da istedikleri kiloya ve görünüme ulaşmalarına engel olmaktadır. Kişinin ihtiyacı olan diyet programını doğru bir şekilde seçmesinin yanı sıra seçtiği diyet programını doğru bir şekilde uygulaması da son derece büyük önem taşımaktadır. Seçtikleri programa harfiyen uymayan ve diyet programlarını çok üzün süre devam ettiremeyen kişiler başarı sonuçlar elde edememektedirler. Bu tip sorunlar yaşayan kişiler için uygun olabilecek diyet programlarından bir tanesi de İsveç Diyeti’dir.

İsveç Diyeti Nedir? 

İsveç Diyeti yapılan araştırmalara göre herhangi bir egzersiz yapmasanız bile 13 gün içerisinde 9 kiloya kadar vermenizi sağlayan bir diyet programıdır. Tabi bu programın yanında spor ve egzersiz yapmak daha fazla ve sağlıklı kilo vermenize yardım sağlayacaktır. Bu diyet programını uygulamadan önce mutlaka uzman tavsiyesi almanız gerekmektedir. 13 gün gibi kısa bir sürede çok fazla kilo kaybına sebep olduğu için bazı sağlık sorunları ortaya çıkarabilmektedir. İsveç Diyeti ile uygulanan yöntem sayesinde vücudunuz gün içerisinde ihtiyacı olan besin değerlerini tam olarak alabilecektir ve bunun yanı sıra size düşük kalorili bir beslenme sağlayacaktır.

İsveç Diyeti ile İlgili Bazı Kurallar

İsveç Diyeti süresince çay, kahve ve meşrubat tüketimi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine gün içerisinde bol bol su tüketilmesi gerekmektedir.

İsveç Diyeti kısa sürede çok fazla kilo kaybına sebep olduğu için 13 günden fazla yapmak sakıncalı olmaktadır. Gerekmedikçe on üç günlük sürenin ardından diyeti bitirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde daha büyük sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

İsveç Diyeti’ni uygularken mümkün olduğunca uzun süre aralıklar vermeniz gerekmektedir. On üç günlük süreyi tamamlayıp fazla kilolarınızdan kurtulduktan sonra diyete devam etmek isterseniz eğer mümkün mertebe iki veya üç ay gibi bir süre ara vermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde bunun daha kötü geri dönüşleri olabilmektedir.

İsveç Diyeti’nde Tüketilmesi Gerekenler

İsveç Diyeti’nde mutlaka et, tavuk ve balık gibi temel hayvansal gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Bu besinlerin mümkün mertebe haşlanmış ya da ızgara şeklinde tüketilmesi önerilmektedir. Bu diyet boyunca besinleri kızartarak tüketmek tavsiye edilmemektedir. Haşlama ve ızgara şekliyle daha düşük kalorili ve sağlıklı öğünler oluşturulmaktadır.

Bu diyet programı için en önemli besin kaynaklarından birisi de yumurtadır. Diyet boyunca her gün mutlaka en az bir yumurta haşlama ya da omlet şeklinde tüketilmelidir.

Diyetin en önemli unsurlarından birisi de hiç kuşkusuz sebzelerdir. Domates, salatalık, ıspanak, brokoli, kabak, karnabahar, patlıcan, mantar gibi sebzeler çoğunlukla haşlanarak, ızgara ya da fırınlanarak tüketilmelidir.

Diyet süresince yağ açısından tamamen faydalı yağlar tüketilmelidir. Doğal tereyağı, zeytinyağı gibi yağların tüketimi önerilirken, margarin, ayçiçek yağı, pamuk yağı, mısır yağı gibi yağların tüketimi önerilmemektedir.

​​​​​

Yanıtla