İstanbul’da Saklı Bir Bahçe: Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, yemyeşil ambiyansı ile ziyaretçileri büyülemeyi başaran yerlerden biridir. İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan Atatürk Arboretumu, konum olarak bakıldığı zaman ise Belgrad Orman yakınında yer alıyor. Doğa ve yeşili seven herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken harika yerlerden biri olarak öne çıkıyor. Oldukça etkileyici bir özelliğe sahip olmasından dolayı burası ziyaretçilerin hoşuna giderek ziyaret etmiş olduğu yerlerden biri olmayı başarıyor.

Floristik bir zenginliğe sahip olmasından dolayı adını duyurma başarısına sahip olmuştur. Buraya geldiğiniz zaman bol bol resim çekilerek muhteşem güzellikleri kare içerisine alma şansına sahip olabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu İçinde Neler Var?

Atatürk Arboretumu içinde neler olduğu da buraya gelmek isteyenler için önem arz eden konuların başında yer alır. İstanbul Sarıyer’de bulunan harika yere gelerek muhteşem bir gezinti yapma şansına sahip olabilirsiniz. Bahçeköy- Kemerburgaz yolunda bulunan bu yer yemyeşil alanıyla da ziyaretçilere huzuru derinden yaşatma şansına sahip oluyor. Gölet, yürüyüş yolları, Yemyeşil bitki ve aynı zamanda da tertemiz havasıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olmayı başarıyor.

Şehrin gürültüsünden kurtulmak ve sevdiklerinizle yemyeşil alana kendinizi atmanız açısından oldukça ideal diyebileceğimiz bir yer olarak ön plana çıkıyor. Toplamda iki adet şeklinde gölet yer alırken, gölet içerisinde de sevimli ördekler bulunur. Atatürk arboretumu içinde neler var diyenler bu sayede bilgi sahibi olduklarına göre rotasını bu yöne doğru çekmeye başlayabilir.

Atatürk Arboretumunda Kaç Çeşit Bitki Var?

Birbirinden farklı ve harika görselliğe sahip bitkilerin yer almış olduğu Atatürk Arboretumu en çok dikkat çeken yerler arasında olmayı başarıyor. Doğal olarak hiç buraya gelmeyenler ve ilk kez gelecek olan ziyaretçilerinde kafasına takılan bazı sorular olabiliyor. Bu sorular içerisinde ise içeriğinde kaç çeşit bitkinin yer aldığı diyebiliriz.

Bahar aylarında mutlaka ziyaret etmeniz gereken harika bir yer olarak öne çıkar. Toplamda 2000 yakın şekilde bir bitki yoğunluğuna sahip olması burasının cennet özelliğini en güzel şekilde taşımasını sağlıyor. Bolca oksijen ve güzellikleri de yakından görmek isteyenlerin uğraması gereken iddialı yerlerin arasında bulunduğunu söyleyebiliriz. Belgrad Ormanın Güneyabtaı bölümünde yer alan bu yere bahar aylarında ziyaret ederseniz muhteşem güzelliği çıplak gözle görme şansına sahip olursunuz.

Atatürk Arboretumu’na Nasıl Gidilir?

Daha önce hiç gitmeyenler ve ilk defa ziyaret yapacak olanlar ise Atatürk Arboretumu’na nasıl gidilir? diye sorgulamaya başlar. Konum olarak bakıldığu zaman çok kolay bir şekilde ulaşım yapabilecek olduğunuzu söylemek isteriz. Ulaşımda herhangi bir aksilik yaşamamak ve direkt olarak gidebilmeniz içinde nasıl bir yol çizmeniz gerekeceği konusunda mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşım yapacak olanların ilk olarak metrobüsü kolayca kullanabilecek olduğunuzu söylemek isteriz. Fakat metrobüsle gidecekseniz yine tekrardan bir otobüse binmeniz ya da yürümeniz gerekecektir. Metrobüs yakın bölgesinde indireceğinden dolayı tekrardan bu iki seçimden birine başvurmanız gerekecek.

Aracınız varsa ve o şekilde gidecekseniz o zaman Sarıyer istikametine doğru aracınız sürmeniz gerekir. Aynı zamanda buraya geldiğiniz zaman otopark sorunu yaşamazsınız. Çünkü otopark yer aldığından dolayı doğal olarak aracınızı da kolayca park edebilme şansına sahip olursunuz.

Atatürk Arboretumu Açılış Kapanış Saatleri

Muhteşem bir güzellik olarak bilinen Atatürk Arboretumu açılış kapanış saatleri nasıl çolduğunu mutlaka bilmeniz gerekiyor. Hem hafta sonu hem de hafta içi ziyaretçilere açıktır. Sadece Pazartesi günleri kapalı olduğunu söyleyebiliriz. Atatürk arboretumu saatleri 09.00-17.00 şeklindedir.

Yanıtla