Erzurum’da Saklı Bir Cennet: Narman Peri Bacaları

Narman peri bacaları, Doğu’da saklı bir cennet olarak karşımıza çıkıyor. Erzurum Narman ilçesinde bulunan peri bacaları, muhteşem güzelliği de ziyaretçilerine en güzel şekilde ağırlamayı başarıyor. Hem kırmızı rengiyle hem de ilginç yeryüzü şekilleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran yerlerden biri haline geliyor. Kırmızı periler diyarı olarak da adlandırılan Narman peri bacaları mutlaka ziyaret edilmesi gereken en güzel yerlerin başında bulunuyor.

Narman ilçesinin güneyinde yer alan harika yer en güzel adreslerden biri olmayı başarıyor. Ziyaretçilerinde geldiği zaman oldukça fazla etkilenmiş olduğu başarılı yerlerden biri olarak öne çıkıyor. Narman Pasinler otoyolu üzerinde yer alan peri bacalarına ulaşım yönünden de herhangi bir sıkıntı çekmezsiniz.

Erzurum Narman Peri Bacaları Nasıl Oluştu?

Peri bacalarının oluşumunun nasıl olduğu da ülkemizdeki pek çok vatandaşımız tarafından merak edilen konulardan biridir. Volkanizma sonucunda şekiller meydana gelmiş olurken, oyuk haldeki görüntüsü de peri bacanın görsel güzelliğini daha net şekilde ortaya koymayı başarıyor. Akarsuların aşınması sonrasında meydana gelen oyuklar da peri bacalarının oluşmasını sağlamıştır.

Kapadokya bölgesinde yer alan peri bacaları volkanik kökenlidir. Erzurum’da yer alan Narman peri bacalarının nasıl olduğuna baktığımız zaman ise sedimantere kökenli olduğunu belirtmek isteriz.

Erzurum Narman Peri Bacalarına Ziyaret

Muhteşem bir güzelliğe sahip olmasından dolayı son dönemde hem yerli hem de yabancı turistlerinde en çok ziyaret ettiği yerlerden biri haline geldiğini söyleyebiliriz. Erzurum iline ait olan en güzel yerlerden biri Peri bacaları olurken Narman ilçesine geldiğiniz zaman ise burayı çok kolay şekilde bulma şansına sahip olmaya başlayacaksınız. Görsel açıdan bakıldığı zaman ise Amerika’da bulunan Colorado kanyonuna çok fazla benzer. Kırmızı rengi ve şekilleri de Erzurum narman perci bacaları görsel güzelliğini en güzel şekilde ortaya koymayı başarır.

Ülkemizin en güzel yerlerinden biri olan Narman’daki peri bacalarının Turizm Bakanlığı tarafından da koruma altına alınmış olduğunu söyleyebiliriz. Burada özellikle yaz ayları gelip çattığı zaman birçok güzel etkinlikler düzenlenir. Düzenlenen etkinlikler ile Erzurum Narman perci bacaları daha fazla yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlamaya başlar.

Erzurum Narman Peri Bacalarına Nasıl Gidilir?

Erzurum şehrinin en önemli doğal güzelliklerinden biri olmayı başaran Narman peri bacalarına nasıl gidilir sorusu da ziyaret edecek olan kişiler açısından önemli hale gelmeyi başarmıştır. Narman peri bacalarına gidebilmeniz son derece kolaydır. Ulaşım yönünhden herhangi bir sıkıntı yaşama durumu söz konusu olmaz. İstikamet olarak bakıldığı zaman ise aracınızla Narman ilçesine doğru ziyaretlerinizi yapmanız gerekecektir.

Toplu taşıma araçlarını kullanarak Narman’daki peri bacalarını ziyaret etmek isteyenlerin ise Şükrüpaşa mahallesinde yer alan Narman ilçesine doğru giden toplu taşıma araçlarını kullanmaları gerekecektir.

Narman Peri Bacaları Neden Kırmızı?

Narman ilçesinde yer alan peri bacalarının kırmızı renk olması doğal olarak ziyaretçileri de düşündüren bir konu haline gelmiştir. Öyle ki son dönemde Narman peri bacaları neden kırmızı olduğuna dair araştırmalar yapılmıştır. Renginin kırmızı olmasındaki en önemli nedenlerden biri ise tortulardaki kırmızı renkten kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu tortular peri bacalarına kırmızılık kazandırarak bu görünümü almasına neden olur.

Muhteşem bir güzellik olarak Erzurum’un önemli simgelerinden biri olma başarısına sahip Narman peri bacaları ziyaretlerinizi bir an önce yapmaya başlamalısınız. Harika ambiyansı ve etkileyici güzelliğiyle hem güzelliği yakından görmüş çolur hem de resim çekebilirsiniz. En güzel peri bacalarından olmayı başaran Narman ilçesine bağlı bu yere dilediğiniz zaman gelebilirsiniz.

Yanıtla